Сьогодні на засіданні уряду українські чиновники будуть вирішувати, як поділити 3,5 млн. тонн квоти на експорт зерна.
Про це пише видання “Дело”.
Віце-прем'єр Борис Колесніков виступає за продаж квоти на аукціоні, що поповнить бюджет мінімум на 0,5 млрд. грн. Профільний віце-прем'єр Віктор Слаута відстоює протилежний механізм — розподілу квот пропорційно тому обсягу, який компанії вивезли в минулому сезоні (історичний принцип). Такий механізм більш вигідний для агровиробника і провідних зернотрейдерів. Нагадаємо, що уряд прийняв рішення про обмеження експорту зерна. Воно набуде чинності на цьому тижні і буде діяти до кінця року.
Провідні компанії-зернотрейдери виступають категорично проти продажу квот на експорт на аукціоні. Річ у тім, що на топ-10 експортерів припадає понад 60% загального обсягу експорту зерна з України, і якщо розподіл квот буде проходити за історичним принципом, саме ці компанії отримають право на вивезення зерна. У цій ситуації у виграші буде в першу чергу “Нібулон”, на який припало 24% від усього вивезеного в сезоні 2009/2010 зерна. Також істотну квоту отримають “Кернел-Трейд” і Glencore. “Звісно, нашій компанії більш вигідний історичний метод поділу квоти — він більш прозорий, справедливий, згідно цього принципу кожен отримує по заслугах. Митниця дає дані про обсяги експорту за три останніх маркетингові роки, і пропорційно їм виводиться відсоток від квоти, — пояснив Валерій Куницький, начальник зовнішньоекономічного відділу компанії “Нібулон”. — Таким чином розподілялося 80% обсягу квоти, а інші 20% ділилися між новими компаніями, раніше не експортували зерно”.
У разі продажу квот на аукціоні у виграші можуть виявитися невідомі на ринку компанії, які мають у своєму розпорядженні фінансовий ресурс, але не експортували зерно в минулих сезонах. Ця схема вигідна й державі. “Від розподілу квот на аукціоні в першу чергу виграє держава, яка зможе заробити на ньому гроші”, — відзначив аналітик ІК “Трійка Діалог Україна” Олександр Цепенда. Теоретично, аукціон вигідний і для Аграрного фонду, який вже кілька сезонів хоче вийти на зовнішні ринки.
За підрахунками учасників ринку, продаж квот за стартовою ціною 10-35 дол. за тонну в залежності від культури міг би збагатити бюджет мінімум на 500 млн. грн. “Проте тут виникає питання, куди підуть ці 0,5-1 млрд. грн., виручені на аукціоні? — Поцікавився директор компанії “Гермес-Трейдінг” Юрій Скічко. — Ми хочемо розуміти прозорість цього механізму”. При цьому генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа зазначив, що можливість зловживань залишається при обох способах розподілу обсягів експорту. В Україні вже були прецеденти, коли квоту отримували маловідомі компанії, що не мають навіть достатнього обсягу зерна для вивозу. “З цієї точки зору було б краще, щоб до конкурсної комісії увійшли і зернотрейдери. Тоді рішення приймалися б відкрито”, — відзначив глава Союзу аграрних бірж України Борис Беренштейн.
Україна стала третьою країною в Причорноморському регіоні, яка в цьому сезоні ввела обмеження експорту зерна. Раніше це зробили Росія і Казахстан, останній — в частині експорту круп і олійних культур. Інформація про обмеження експорту зерна з України вже спровокувала зростання світових цін на зерно.