Фінансові повноваження місцевої влади мають бути посилені. />
Про це Президент України Віктор Ющенко заявив під час всеукраїнських муніципальних слухань «Конституційні засади організації місцевої влади».
«Модернізація міжбюджетних відносин не повинна полягати в централізації бюджетного планування в Києві і прийнятті 12 тисяч відповідних бюджетів. Це є проект бюджетної катастрофи в Україні», — сказав він.
Президент висловив переконання, що це підриває основи місцевого самоврядування. «Ці політичні дебати, ці швидкі рішення, ці кодекси, які по суті на колінах написані, це захоплення плануванням 12 тисяч бюджетів говорить лише про одне – ви стали заручниками брудних, непродуктивних політичних процесів. Моя мета — підтримати вас у тому, що у вас є власне право на реформування, перш за все, органів самоврядування, їхніх повноважень… і закінчуючи системою виборів», — зазначив Віктор Ющенко.
Президент переконаний, що необхідно змінити механізм бюджетного фінансування та формування ресурсної бази місцевого самоврядування, щоб місцева влада отримала достатній ресурс для вирішення потреб своєї громади. «Ця узурпація фінансової влади — є крах розвитку місцевого самоврядування. Це не та дорога, якою ми повинні йти», — сказав Віктор Ющенко. При цьому він навів як позитивний приклад європейську модель, відповідно до якої прийняття місцевих бюджетів здійснюється незалежно від ходу роботи над центральним бюджетом.
Президент також розкритикував практику функціонування єдиного казначейського рахунку, який був створений для забезпечення управління коштами всіх бюджетів. Так, коли виникали касові розриви місцевих бюджетів або траплялися помилки у прогнозах Мінфіну щодо наповнення відповідних місцевих бюджетів, їм надавалася позичка з єдиного казначейського рахунку. Сьогодні, наголосив Віктор Ющенко, відбувається ситуація навпаки, коли місцеві бюджети по суті виступають кредитором ЄКР і фактично центрального бюджету. Так, на 20 листопада поточного року на ЄКР залишалося тільки 2 мільярди гривень, що в 4 рази менше залишків коштів місцевих бюджетів, які становлять 8,6 млрд. грн.
Глава держави наголосив, що сьогодні фінанси невмотивовано сконцентровані у столиці, а програми соціально-економічного розвитку регіонів не погоджуються з представниками місцевих громад, коли Кабмін або на власний розсуд, або за лобістськими наполяганнями депутатів затверджує об’єкти, на які мають бути витрачені кошти.
«Розрахувати податкове поле, передати повноваження, і під ці повноваження відповідні ресурси, які формуються на вашій території, починаючи від податку на прибуток і закінчуючи темою податку на землю, податку на нерухомість. У вас повинна бути партитура, в рамках якої ви формуєте власну фіскальну політику. Якщо ви не стаєте автором власної фіскальної політики, тоді цю реформу взагалі не треба починати. Це ідеологічна засада реформи бюджетних повноважень місцевого самоврядування», — наголосив Президент.