Антиурядова неспроможність

Закінчення пленарного тижня у Верховній Раді обіцяло бути напруженим, з черговою порцією гучних заяв та новою відставкою в уряді. Принаймні такі «анонси» лунали від представників Партії регіонів напередодні ввечері. Проте ані багатостраждального закону про виділення коштів на боротьбу з епідемією грипу, ані відставки міністра праці й соціальної політики не відбулося. Депутати лише заслухали звіт «невідставленого» міністра Людмили Денисової та голови правління Пенсійного фонду Олексія Зарудного про виконання Закону про соцстандарти. «Коаліціянти» уїдливо коментували політичну неспроможність «біло-блакитних» опонентів, а «регіонали» в свою чергу радили урядовцям «не розслаблятися»…

Недовиконання чи перевиконання?

Доповідь міністра праці та соціальної політики Людмили Денисової у парламенті про виконання Закону про підвищення соцстандартів (який вже встиг стати притчею во язицех) нагадував хаотичний феєрверк із цифр і дат, а тому навіть професійним економістам було важко зрозуміти, чи збирається уряд таки підвищувати соціальні виплати, чи лише скаржитиметься на «дірки» в бюджеті, ігноруючи виконання цього закону.

Як і очікувалось, Людмила Денисова заявила, що завдяки Закону про підвищення соцстандартів, ухваленого з подачі депутатської фракції Партії регіонів, було фактично зменшено розміри пенсій шести мільйонам пенсіонерів. При цьому вона зазначила, що парламент у змінах до бюджету на цей рік виділив на підвищення соціальних стандартів лише 700 млн. грн. при необхідних 1,2 млрд. грн. «У результаті виконання закону 6 млн. пенсіонерів отримають підвищення пенсій лише на 60 коп., ще у 6 млн. – розмір пенсії фактично зменшиться. Автори закону не врахували, що вже з 1 січня 2009 року пенсію у 498 грн. не отримує жоден пенсіонер, її було встановлено на рівні 544 грн. Крім того, уряд тричі протягом цього року підвищував мінімальну пенсію і на 1 жовтня вона становила 572,4 грн. Цей закон передбачає 573 грн., що лише на 60 коп. більше», – сумбурно пояснила вона. При цьому міністр запевнила, аби не допустити зменшення пенсій, Кабмін зберігає доплати до пенсій у розмірі 28 грн. 40 коп.

Водночас голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний заявив, що його відомство виконує ухвалені Верховною Радою закони про підвищення соціальних стандартів, а також відповідні постанови Кабінету міністрів України. Посадовець повідомив парламенту, що після відповідних перерахунків середній розмір пенсії збільшився з 946 грн. до 978 грн., а мінімальний розмір пенсії для непрацюючих пенсіонерів складає 601 грн., що на 30 грн. більше прожиткового мінімуму. Голова Пенсійного фонду також повідомив, що для підвищення пенсій уряд виділив необхідні 717 млн. грн.

Відставку перенесено на тиждень?

Після таких суперечливих звітів очікувався розгляд питання про відставку Людмили Денисової. Проте депутати цього не зробили, а одразу перейшли до розгляду законопроектів, передбачених порядком денним. Як пояснив регіонал Михайло Папієв, який, власне, й зареєстрував постанову про відставку міністра праці та соціальної політики, Партія регіонів ініціюватиме відставку чергового «опального» міністра наступного пленарного тижня.

Порадив «не розслаблятися» Людмилі Денисовій і депутат-регіонал Микола Азаров. «Питання щодо відставки міністра праці та соціальної політики ні в якому випадку не знято. Вона (Л.Денисова – ред.) зараз так легко зітхнула, але довго їй так легко дихати не доведеться», – похмуро пригрозив депутат. Азаров зазначив, що сьогодні необхідно «осмислити інформацію, яка прозвучала в сесійній залі» і запевнив, що представники Партії регіонів будуть звертатися до людей, говорячи про ситуацію, яка складається, щоб «люди знали, за кого будуть голосувати».

Сама ж Денисова пояснює такі «роздуми» «регіоналів» не чим іншим, як відсутністю голосів у залі за її відставку. «У них просто не вистачило голосів. Тому що немає підтримки у Партії регіонів у цьому парламенті за відставку члена уряду Тимошенко», – не без задоволення в голосі сказала вона. Відповідаючи на запитання чи може бути реалізований сценарій її відставки до президентських виборів, Денисова лукаво відповіла: «Мене взагалі не цікавить моя відставка. Мене цікавить те, що буде з Україною. Тому якщо Партія регіонів буде намагатися реалізувати мою відставку, хай намагаються, хай зроблять це». «Але я переконана в тому, що ми сядемо разом, і я їм всі докази наведу того, що я була права щодо виконання закону, який був прийнятий 6 листопада», – додала міністр.

У свою чергу депутат від Блоку Литвина Олег Зарубінський, який був автором законопроекту про підвищення соцстандартів, вважає необдуманим кроком порушення питання про відставку Людмили Денисової. «У кадровому плані є помилкою і непродуманим кроком сьогодні відправити у відставку міністра праці та соціальної політики, який має зобов’язання виконувати закон про підвищення соціальних стандартів, бо всі прекрасно розуміють, що наступним кроком буде незатвердження нового міністра до виборів Президента», — зазначив народний обранець. У такому випадку, за його словами, не буде кому виконувати закон про підвищення державних соціальних стандартів. «І що тоді буде говорити Прем’єр-міністр з приводу того, як вони можуть виконати цей закон, коли людину, яка за це відповідає, відправили у відставку «нехороші» люди? », – зауважив депутат.

«Регіональне» політиканство на тлі передвиборних перегонів

У те, що регіонали «подарували» ще один тиждень Людмилі Денисовій, аби ознайомитись з її звітом не віриться. Зовсім. Очевидно, що так звана опозиція все-таки порахувала можливі голоси за цю відставку і… не дорахувала до 226.

З БЮТ все зрозуміло – не будуть же вони знімати свого міністра. Тієї ж думки й частина «проБЮТівских» депутатів від «НУ-НС». Блок Литвина? Їхня позиція хоч і стала гострішою останнім часом по відношенню до уряду Тимошенко, проте не настільки, щоб піти на відкриту конфронтацію з її міністрами. То ж рахуй не рахуй, але за тиждень навряд чи «біло-блакитні» назбирають необхідні голоси. Та й чи насправді потрібно це їм? Адже звільнити більшість міністрів і не призначити нових фактично означатиме –дати додатковий козир Юлії Володимирівні, яка одразу заявить, що її уряду не дають працювати.

Тож насправді за розмовами про відставку уряду (або вцілілих поки що міністрів) приховується (а точніше дуже добре видно) всього лише передвиборчий популізм, присмачений банальними гаслами. Бо саме Партія регіонів не зацікавлена у відставці Тимошенко, але ж і не критикувати уряд «регіонали» не можуть. Вибори – на носі.

Читайте также по теме