Бюджет-2011: обіцянки тішать вухо…

Верховна Рада має твердий намір ухвалити бюджет на 2011 рік 23-24 грудня. Як правило, подібний поспіх супроводжується численними помилками і недоліками, які потім доводиться на ходу виправляти. Напевно, саме тому після ухвалення бюджету-2011 у першому читанні лідер владної фракції Партії регіонів Олександр Єфремов уточнив, що наступний бюджетний рік є перехідним і вже в другому півріччі — уряд почне працювати над бюджетом-2012.

Опозиція гостро розкритикувала проект і, як стверджує, вже запропонувала кілька тисяч поправок до нього. За оцінкою головної опозиціонерки, лідера партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко, урядовці заклали в український кошторис нереальні макроекономічні показники. Її занепокоєння поділяють й деякі експерти: адже влада говорить про зростання заробітних плат та прожиткового мінімуму, скорочення дефіциту Пенсійного фонду, а з іншого боку, передбачає підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, ціни на газ і еклектроенергію та зобов’язання із повернення боргів Міжнародному валютному фонду. 

Натомість влада наполягає на своєму: бюджет на 2011 рік українцям принесе збільшення мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму на 8,9%. Таким чином, прожитковий мінімум протягом року зросте з 922 грн. до 1 тис. 4 грн. – тобто на 82 грн. У порівнянні з 2009 роком – це на 260 грн., тобто 34%. /> Серед позитивів документа влада називає і зменшення дефіциту Пенсійного фонду. Так, за словами міністра фінансів Федора Ярошенка, з бюджету на покриття потреб Пенсійного фонду буде виділено 17,6 млрд. грн. Обіцяють урядовці збільшити і розміри виплат при народженні дитини, а також допомоги по догляду за дитиною. 

Втім, як вважає директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, цей Державний бюджет не стане проривним. За його словами: «Забезпечити чітке спрямування коштів ресурсів, надати економічним агентам чіткі сигнали про довгостроковий розвиток, а відтак — і можливості не тікати в тінь, а працювати відкрито. Лише за рахунок відкритості може відбуватися наповнення бюджету. Цього всього немає”. Окрім того, експерт зазначив, що через відсутність прозорості дій влади невідомо, як позначиться держбюджеті ситуація з компанією “Нафтогаз”.

Тим часом дослідник Центру економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій вважає що, є велика ймовірність подолання дефіциту Пенсійного фонду. “Трансферт в Пенсійному фонді наступного року планується на нижчому рівні, ніж він був цього року. Тобто це означає, що, з одного боку, закладається у прогнозні показники бюджету, що середня зарплата буде зростати швидшими темпами, ніж, зокрема, середня мінімальна пенсія. Таким чином, це сприяє тому, що дефіцит Пенсійного фонду буде дещо скорочуватися. З іншого боку, справді намагатимуться реформувати систему”.

Народний депутат від Компартії Петро Цибенко вважає, що у разі внесення поправок до проекту бюджету на 2011 рік, він буде достатньо збалансованим. “Скажімо, для першого читання той документ, який поданий Кабінетом міністрів, він прийнятний. Ми висловили багато пропозицій в частині пенсійної реформи, в частині захисту ветеранів, людей похилого віку, того, що збирається уряд робити з тими величезними сумами за позовами ветеранів по несплаченим соціальним виплатам, людей похилого віку, що потрібно зроблені. Якщо будуть враховані ті зауваження і застереження, які були сьогодні висловлені, в принципі, він може спрацювати нормально”, — вважає депутат

Водночас він занепокоєний ситуацією навколо обіцяної пенсійної реформи. Зокрема, він вважає, що шлях підвищення пенсійного віку прийнятний лише за умови збільшення тривалості та поліпшення якості життя українців. Тому, політик певний, що населення необхідно стимулювати фінансово, аби громадяни самі вирішували, чи виходити їм зараз на пенсію, чи, можливо, пізніше.

 

Читайте также по теме