Леся Дубенко
18:46 16/08/2010

Економіка та спека: хто що виграє?

Спека, спека і ще раз спека — ось все, про що вже місяць говорять всі без винятку. І це не дивно, адже надзвичайно висока температура, яка охопила всю північну півкулю, є рекордною, як мінімум, за останні 130 років. Попри те, що рекордсменами спеки, за даними провідних засобів масової інформації, стали тандем США та Східна Європа, насправді незвичайно висока температура була зафіксована в десятках інших держав, включаючи Пакистан, Катар, Колумбію та Мьянму. Вся ця аномальна ситуація не може не мати наслідків для світової економіки. Тож хто виграє від таких високих температур? />  

Звичайно, першими у списку тих, кому вигідно, аби така спека продовжувала виснажувати всіх довкола — це компанії, які виробляють охолоджену продукцію та напої, наприклад, компанії “Кока-кола”, продажі якої різко підскочили, та виробники слабогазованих напоїв чи простої води, які збагачуються сьогодні немов арабські шейхи. В Україні такі торгові марки як "Бонаква", "Моршинська" та "Миргородська" збільшили обсяг продажу своєї продукції в 4 рази. Порівняно із минулим роком показники просто зашкалюючть: зростання виробничої потужності , зокрема на Моршинському заводі мінеральних вод, перевищив 60%. У виграші за такої спеки опиняються також пивовари, однак на фоні подорожчання зернових культур їх прибутки не такі високі, як могли бути.
 

Не страждають від браку уваги й виробники морозива. Споживання холодних ласощів в спеку зросло вдвічі і змусило більшість фабрик працювати у три зміни, залучаючи більшу кількість дистриб’юторів та транспорту. При цьому, за словами представників більшості компаній, для покупців на сьогодні не настільки важлива якість продукції та її ціна, скільки легкість її отримання. Загалом виробники морозива очікують, що за підсумками 2010 року обсяг виробництва даного продукту в Україні збільшиться на 15-20% порівняно із минулим роком.
 

Колосальні прибутки від спеки отримують електрогенеруючі компанії: зокрема у США пожвавлення економіки та величезний рівень споживання послуг із кондиціонування повітря на 10% збільшив загальний рівень споживання електроенергії порівняно із попереднім місяцем та аналогічним періодом у 2009-му році. А це означає, що прибутки електричних та енергетичних компаній зросли на декілька мільярдів доларів. Вітчизняний "Київенерго" також відмічає, що в столиці споживання електроенергії зросло на 6% у порівнянні із аналогічним періодом минулого року, що пояснюється активним використанням кондиціонерів особливо вдень, коли спека найвідчутніша.
 

Однак у виграші не лише компанії, що забезпечують електроенергією, а й супермаркети побутової техніки, які пропонують покупцям холодильники, морозильники, кондиціонери та вентилятори. За даними більшості інтернет-магазинів, зокрема "Технос" та "Технотрейд", за останні два тижні минулого місяця попит на зазначені продукти зріс на 50%; вентилятори були розкуплені всі до єдиного буквально за декілька днів, не дивлячись на ціну та якість. Більшість продавців побутової техніки визнають,що це літо стало для них ще одним "новорічним святом", адже люди скуповують навіть високотехнологічну дорогу продукцію, яка зазвичай не користується попитом.
 

На спеці наживаються навіть ті, хто торгує на біржах. Так в Північній Америці на чиказькому “Chicago Mercantile Exchange”, що відображає колективні зусилля трейдерів та метереологів, ціна на так звані ф’ючерси "днів прохолоди" (сooling degree days- CDD), які виміріють кумулятивну середню температуру вищу за 18,3 градусів за Цельсієм як показник майбутнього попиту на холод та все, що із ним пов’язано, говорить про те, що ситуація із спекою залишатиметься стабільною протягом всього серпня та вересня місяця. До сьогоднішнього дня сумарна кількість CDD була вищою на 56 та 30 відсотків, ніж минулого року у всіх великих американських містах, в той час як ф’ючерси на серпень та вересень вищі на 21 та 13 відсотків.
 

Безумовно, спека річ неприємна, часто недешева, а іноді навіть смертельна. Однак деякі держави, такі як США та Україна порівняно із іншими, особливо Росією, яка переживає серію жахливих пожеж, зокрема в зоні радіоактивного забруднення, разом із посухою та необхідністю встановити ембарго на експорт зерна, переносять її більш-менш непогано: інфраструктура працює, заводи функціонують, а вчасні дощі допомогли обом державам зберегти немалу кількість зернових культур, які підуть на експорт вже дуже скоро, що обіцяє обернутися колосальними прибутками для їх економік.
 

Тож, як не крути, але за всіх умов, навіть, коли на дворі стоїть така виснажуюча спека, хтось — за дверима кондиціонованих приміщень — залишається у виграші і за сприятливих обставин цим слід обов’язково скористатися на благо всіх.

На основі матеріалів із Financial Times

 

Читайте также по теме