Готовність “номер два”

Не дивлячись на майже титанічні зусилля учасників виборчого процесу спрямувати його на свою користь, повторне голосування 7 лютого таки відбудеться. Попри всі існуючі загрози, яких, щонайменше, були три.   />  

Загроза перша — фінансова

Протягом усього виборчого процесу та й напередодні його з різних команд звучали звинувачення на адресу уряду у недофінансування потреб Центральної виборчої комісії з метою зірвати проведення виборів. Проте, попри на відсутність затвердженого державного бюджету на 2010 рік, вибори 17 січня були профінансовані. В першу чергу тому, що у них була зацікавлена Прем’єр-міністр. Перед повторним голосуванням теж часом виникали чутки про відсутність коштів чи то на друк бюлетенів, чи то на забезпечення окружних виборчих дільниць. При цьому у ЦВК дану інформацію спростували. 
 

За словами заступника голови ЦВК Жанни Усенко-Чорної фінансування підготовки до проведення голосування 7 лютого відбувається «абсолютно у плановому режимі». «Станом на 2 лютого ЦВК затвердила єдині кошториси для 134 територіальних виборчих округів», — відзначила вона в інтерв”ю кореспонденту агенції ГолосUA. Щоправда, ТВО в Україні 227, але час ще є. Не має сумнівів щодо штучності цієї загрози і Андрій Магера. «До останнього дня нагніталася з політичного боку проблема фінансування виборчого процесу. Безумовно, тут теж були свої труднощі, але зараз, як така ця проблема не стоїть на порядку денному роботи саме окружних і дільничних виборчих комісій. Це не є питанням номер один, — підкреслив він. – Всі заходи, які ми планували здійснити до 7 лютого – виконуються».
 

І дійсно вже надруковані, відвантажені та розвезені по регіонах виборчі бюлетені, особисто голова СБУ підтвердив дотримання норм конфіденційності під час їх виготовлення та транспортування. Щоправда, в останній момент виявилось, за твердженням голови ЦК Володимира Шаповала, що бюлетені члени ЦВК розвозять на власних авто за власний рахунок (!), оскільки коштів на утримання апарату ЦВК не вистачає… Добре, що наявність авто та статки працівників ЦВК дозволили їм фактично врятувати українські вибори від зриву! Ну, а те, що деякі кандидати досі не розрахувались з членами виборчих штабів за роботу під час першого туру виборів, і,. за даними СБУ, в деяких регіонах і до сьогодні працівники дільничних комісій не отримали грошей за роботу від окружних виборчих комісій, вже не зможе суттєво вплинути на ситуацію.
 

Загроза друга — міфічна
 

Вона виникла, коли «регіонали» раптом прорахували, що «бютівці» мають теоретичну можливість зірвати вибори через зрив кворуму в окружних та дільничних виборчих комісіях в окремих регіонах. Були такі наміри чи ні, але команда Віктора Федоровича кинулася рятувати чергову спробу привести на посаду №1 Януковича,зокрема, через негайну зміну законів України. 
 

Натомість заступник голови ЦВК Андрій Магера назвав таку загрозу для виборчого процесу «авантюрою». «Мені здається, що цей механізм, або навіть, я б сказав, авантюра, наперед був приречений на поразку. Давайте будемо відвертими: один кандидат має прихильників в одному регіоні, інший – в іншому. Якщо один вирішить зірвати кворум в одному регіоні, то в іншого буде надто велика спокуса повторити це в себе. В результаті це призведе до того, що жоден з кандидатів не буде обраний Президентом. Не думаю, що це та мета, яку вони переслідували. Давайте будемо більш реалістично ставитися до таких сценарії та загроз, — закликав фахівець. Він також заявив, що на його суб’єктивну думку, навіть якщо б на дільниці залишилась тільки половина членів комісії, то голосування все одно мало б продовжуватись. «І в мене особисто рука не підніметься, щоб визнати саме з цих міркувань голосування на певній дільниці не дійсним», — наголосив він, не залишивши жодних аргументів і тим, хто планував такі заходи для спотворення виборів, і тим, хто звинувачував у їх підготовці. Але, на жаль, у нас не дуже прислухаються до думки фахівців, тому регіонали таки протягли за кілька днів до виборів зміни до закону, якими і скасували положення про необхідність кворуму у виборчих комісіях.
 

Загроза третя — реальна
 

Попри бурхливу діяльність Юлії Тимошенко з приводу внесених змін до закону, їй, схоже, таки не вдалося переконати Україну, світ чи хоча б Європу, що вибори наші заздалегідь приречені на фальсифікації і потрібно в них терміново втручатися. Юлія Володимирівна вкотре звинуватила «регіоналів» у підготовці масштабних фальсифікацій (ми пам’ятаємо, що те ж саме вона говорила і напередодні першого туру, коли запідозрила окремі області у намірах влаштувати масове голосування вдома), спробах «реанімувати технології 2004 року» і таке інше. 
 

Європейська спільнота з оцінкою подій не забарилася – доповідач Парламентської асамблеї Ради Європи по Україні Ренате Вольвенд заявила, що «Зміни до виборчого закону, внесені напередодні голосування, не мають бути застосовані у неділю. «Я очікую на зустріч з представниками Центральної виборчої комісії, аби запитати їх: як вони збираються належним чином роз’яснити законодавчі зміни на місцях? Я спробую пояснити, що прийняті в останній момент зміни не можна застосовувати. У мене є побоювання, що через законодавчий безлад українські суди стануть найбільш завантаженими судами в Європі», — наголосила вона. І хоча зауваження її цілком справедливі Рада Європи, так само як і ЦВК не наділена повноваженнями впливати на закони України, тому Р. Вольвенд залишилось тільки закликати всіх українців – і виборців, і членів виборчого процесу з’явитися на вибори. 
 

Свою думку з цього приводу висловив і голова правління Комітету виборців України Олександр Черненко, який назвав скасування кворуму на виборчих дільницях «абсурдом» (ці слова відразу процитував сайт Блоку Юлії Тимошенко, хоча раніше там не було оцінок КВУ з приводу безглуздості закону про вибори, прийнятому спільно бютівцями і регіоналами), але запевнив, що це жодним чином не вплине на виборців. «На виборців ці зміни мало чим можуть вплинути, бо вони не стосуються власне процедури голосування, внесення в списки чи підрахунку голосів. Це може вплинути на виборців опосередковано. Тому що комісії можуть працювати мінімальним складом, чим менше буде членів комісії, тим більше лягатиме на них навантаження по видачі бюлетенів, по організації голосування на дому. Відповідно, можуть утворюватись черги», — відзначив він. При цьому О. Черненко спрогнозував, що можуть бути факти визнання не дійсними результатів виборів на окремих виборчих дільницях, але оскільки, мовляв, метою обох кандидатів є, без перебільшення, не зірвати, а лише спотворити волевиявлення на свою користь, то така ситуація не набуде ознак масовості. Одне слово, реакція на прийняті зміни до закону зі боку багатьох експертів виявилась, безумовно, негативною, але, схоже, набагато спокійнішою, ніж очікувала Юлія Тимошенко.  
 

То ж можна з певністю константувати, що виборчий процес непогано організований і голосування відбудеться. Хоча, звичайно, не обійдеться без порушень які, як пишуть у звітах спостерігачі, “не впинуть на результати волевиявлення”. Та обставина, що боротьба за президентське крісло може тривати ще й після голосування, від виборців вже мало залежатиме. Шкода тільки буде, якщо справдится прогноз політичного експерта Ігоря Когута, який вважає, що вся метушня навколо виборів завдасть «чергової шкоди українському парламентаризму та демократії».

 

Читайте также по теме