Говорити — багато, слухати — мало

У той час, коли Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко у минулий вівторок співала разом з Аллою Пугачовою – український глядач, який не потрапив на концерт російської співачки, мав альтернативу в особі Президента України Віктора Ющенка, який влаштував свою прес-конференцію. Що ж нового цей глядач почув голови держави? А нічого. Його виступ швидше демонстрував невпевненість та невизначеність у своїй подальшій політичній кар’єрі: помаранчевий гарант, заявивши про участь у наступних виборах Президента, тут же склав і символічний заповіт. 

Здається, спірне питання про переписування Конституції зі звуженням повноважень Президента, дискусія навколо якого розгорнулось в політичних колах, знайшло своє втілення в особі нинішнього, за всіма чинними законами — абсолютно повноважного глави держави Віктора Ющенка. Повноважного, але малодіяльного Президента, який вже 4 роки лише займає цю посаду, а не керує країною, переклавши всі проблеми та звинувачення у їх виникненні на плечі тих, з ким мав би співробітничати. Британський журналіст, який під час прес-конференції сидів поряд з кореспондентом ГолосUA розповів, що у Європі давно не цікавляться постаттю помаранчевого Президента. Втім особистість Юлії Тимошенко в них теж не викликає особливого інтересу. Зараз там робляться ставки на інших, але на початку свого президентства і Віктор Ющенко був з числа “інших” і отримував досить яскраву присутність на шпальтах західних ЗМІ як поборник демократії. 

Якщо проаналізувати відповіді Віктора Ющенка на прес-конференціїможна зробити кілька висновків. Найперше, це те, що Президент ніяк не може змиритися з думкою про можливий альянс Партії регіонів і БЮТ. Віктору Януковичу та Юлії Тимошенко перепадало «на горіхи» чи не впродовж усього виступу. Правда, обидві політсили були завуальовані словом «депутати». Так, депутати винні у тому, що центр влади змістився до парламенту, де сьогодні немає стійкої більшості. А значить – де-факто немає коаліції. Тому „важко виконати імперативну норму представлення уряду та обрання Прем’єр-міністра”, нікому взяти на себе політичну відповідальність за економічний, соціальний курс цієї країни. Винен парламент, винна недокоаліція, і якщо не буде реальної більшості (нехай навіть і розширеної за рахунок ПР чи КПУ) і не буде перекроєно бюджет, то „є інший шлях – проведення дострокових парламентських виборів”.  

Однак якщо б сильного та діяльного Президента не влаштовувала відсутність коаліції в парламенті, її погана робота – він мав би розпустити цю Верховну Раду і подбати про нову. Та Віктор Ющенко уже грався з розпуском і зробити це вдруге — не так просто. Тож знову, переклавши відповідальність на законодавчий орган, гарант повідомив країні: «Якщо Конституційний суд дозволить – я не бачу приводу, аби не розпускати парламент».

Якось зовсім не врахував Віктор Ющенко, що в коаліції є ще й “його” частина народних обранців, яка неодноразово ішла на перекір так званій більшості. Формально Президент має рацію — в коаліції немає 226 «багнетів», і вона за великим рахунком — не працездатна. Але загальновідомо і те, що коефіцієнт корисної дії законодавців незмінно знижується перед будь-якими виборами: ніхто не хоче ухвалювати непопулярні рішення. А відтак, хоч Віктор Андрійович і говорить правильні речі, але несвоєчасно. А випад проти парламентаріїв за небажання приймати закони про реформування судової системи і взагалі погано кореспондується з бажанням Президента домогтися ухвалення оновленої Конституції.  /> А ще депутати винні в тому, що в Україні процвітає рейдерство. І це огидне явище, на думку Віктора Ющенка, в Україні не закінчиться доти, доки народні обранці не позбудуться недоторканності. Хоча можна було б посперечатися з главою держави щодо того, під чиїм „дахом” орудує більше рейдерів і хто в країні влада… 

Зрештою, дії депутатів викликали невдоволення навіть у справі про отруєння Віктора Андрійовича. "Комісія Верховної Ради з питань розслідування обставин отруєння Президента ніколи не допоможе слідству. Туди включений очевидний політичний інтерес", – сказав Ющенко. Натомість він упевнений у тому, що Генпрокуратура на правильному шляху й результат її розслідування буде позитивним.

Навіть питання відносин із Росією та конфлікти навколо постачання та транзиту газу Віктор Ющенко звів до намагання якнайсильніше вколоти Прем’єр-міністра, мовляв, «Я Росію поважаю, а от Юлія Володимирівна мені у цьому заважає».

У махінаціях на ринку землі винен Кабмін. Президент вважає, що саме порядок проведення земельних аукціонів на несільськогосподарські угіддя, встановлений урядом, призвів до виникнення негативних явищ Як наголосив Ющенко, у 2008 році уряд запровадив проведення з одного центру всіх земельних аукціонів – починаючи від селищної ради й закінчуючи столицею. „Це та концентрація неконтрольованої влади, яка призвела до виникнення десятків корупційних схем", – вважає глава держави.

Винних Президент знайшов навіть серед партії “Наша Україна”, головою якої він є. Правда поіменно не назвав, але нагадав, що починала свій шлях ця політична сила з ідеями, які він відстоює, а те, що зараз вона змінила напрямок — вина людей, які стояли на Майдані за його спиною і яким він — «благодійник» дав усе, а натомість отримав зрадників. Втім Віктор Ющенко все таки висловив впевненість, що партія житиме і відновлюватиметься у своїх корінних переконаннях. 

Загалом під час прес-конференції всі ще раз почули про бажання Президента створити двопалатний парламент, змінити Конституцію, покарати винних у кризі та нарешті знайти тих, хто нормально керуватиме країною….Про себе ж Віктор Ющенко оголосив, що вдруге йтиме в Президенти. Проблема в тому, що президентські “месиджі” не викликали особливого пожвавлення ані серед політиків, ані в ЗМІ. Напевно, всі вирішили, що ця фігура невідворотно прямує в політичне небутття. 

 

Читайте также по теме