Лідера опозиції Юлію Тимошенко запросили на створення Комітету порятунку України, ініційованого інтелігенцією країни, але слова не дали. Спочатку екс-голова уряду довго сиділа у сусідній кімнаті аж поки письменник Юрій Щербак не звернувся до своїх колег. "Ми вчинимо дуже негарно і неінтелігентно, якщо ми не запросимо Юлію Володимирівну, яка вже тут".
"Ми вас вітаємо, але хочу відразу сказати, аби на нас не падала тінь, аби не казали, що ми зібралися для того, щоб саме ви, а не хто інший став лідером опозиційного руху, — ми цього зараз робити не можемо — “обрізав кінці” поет і громадський діяч Дмитро Павличко одразу, як тільки Юлія Тимошенко вмостилась у кріслі. — Українці — дуже самозакохані люди, але якщо ви… Я знаю вашу інтелігентну поведінку, коли ви недавно пішли до Віктора Ющенка і запропонували йому об’єднатися. Це благородно, ми вас за це шануємо. Проте ми говоритимемо, а ви слухайте." Юлія Тимошенко на знак згоди лише похилила голову.
Отже, письменники, авторитетні громадські діячі та представники інтелігенції, які виклали свою позицію у Відозві до українців, взялися рятувати Україну. За словами того ж Дмитра Павличка, який зачитав проект відозви усім присутнім, "режим Януковича перетворився на ліквідаційну комісію нашої держави". "Щоб забезпечити прихильність кремлівських начальників, нова влада, після торгівлі українською територією, вже готова віддати авіабудівну галузь та атомну енергетику. Вони продають Україну та народ оптом і вроздріб. На догоду іноземним покровителям антиукраїнський режим Януковича веде наступ на українську мову, свободу слова, перекреслив перспективи європейського розвитку, взявся за фальсифікацію історії України"- продовжував він.
Метою Комітету проголосили відстоювання територіальної цілісності й суверенітету України; захист свобод і гідності громадян, їхніх політичних соціально-економічних і національно-культурних прав; боротьбу за збереження євроатлантичного вибору України. Ініціатори створення Комітету звернулись з вимогою до усіх без винятку керівників патріотичних політичних сил припинити суперечку за лідерство та об’єднатися в міцний опозиційний рух. А кожен громадянин має стати на захист своєї свободи й Батьківщини. До тексту відозви додавався список його підписантів. "Цей список не може вважатися закінченим. Я прошу всіх звернутися в Спілку письменників, Всесвітню координаційну раду українців, в "Просвіту", прошу всіх передавати свої прізвища, щоб ми їх могли дописати до цього списку", – наголосив Дмитро Павличко.
Втім, обговорення цього документа звелося в основному до того, що присутні на засіданні додавали звинувачень на адресу Віктора Януковича і його прихильників, а також пропонували свої способи їх покарання. "Ми повинні скласти список зрадників, які проголосували за ратифікацію антиукраїнського договору, – це буде початок нашої діяльності. А закінчити ми повинні тим, щоб Україна була готова до акцій непокори – до страйків, зупинок автомобільного, залізничного і авіаційного транспорту", – висловив свою думку колишній дисидент Левко Лук`яненко.
Письменник Валерій Шевчук запропонував провести всенародний суд над “зрадниками українського народу — Януковичем, Азаровим і іншими руйнівниками держави". "Але це – не завдання Комітету. Завдання комітету видавати відозви, універсали і збирати під ними підписи. З них ми створимо Майдан підписів. Це буде плебісцит з підписів, з яким ми звернемося до світу!"
Готовність працювати в Комітеті висловив і народний депутат, лідер Народного Руху України Борис Тарасюк "Ми не висуваємо жодних умов, хто має працювати в цьому Комітеті. Керувати ним повинні патріоти", — заявив він
Плавно перевести дискусію в інше русло спробував голова Спілки письменників і народний депутат від БЮТ Володимир Яворівський. "У цьому залі представлені золоті люди, але вони – одинаки. Ми повинні підтягнути до цього процесу політичні сили. Без підключення політичних сил з їх розгалуженими структурами у нас нічого не вийде!" – переконував він.
Тим часом відома акторка Галина Яблонська ділилася власним досвідом облаштування опозиційного руху. "Перед референдумом ми їздили в політично-творчих групах по всій Україні. Адже до села агітація не завжди доходить. Там уважно слухають живе слово і плачуть, коли ми виїжджаємо. Я в ті часи очолювала цей ру, і зараз готова його продовжити!"
Зрештою офіційно ухвалити рішення про створення Комітету порятунку України і дозбирати усі підписи вирішили 10 травня тут же у приміщенні Спілки письменників, куди і запросили всі політичні сили, готові до єднання. На цьому ж зібранні з політиків мало хто був. Окрім згаданих вже Юлії Тимошенко і Бориса Тарасюка, прийшли народний депутат Володимир Стретович і перший міністр оборони України Костянтин Морозов.
Юлія Тимошенко, яка чемно погодилася мовчати і слухати, все ж отримала право на репліку. " Хочу подякувати за цю ініціативу, що ви вийшли над політиками, — це найголовніше. Ви зробили прекрасну команду, щоб політики могли прийти як рівні серед рівних, без жодного лідерства. Щоб ми силою вашого авторитету могли об’єднати силу в цей надзвичайно небезпечний для України час".
Підсумував засідання історик Володимир Сергійчук, який слушно попросив "менше говорити і братися до справи, виносячи уроки з історії". Він явно добре вивчив події останніх десятиліть та роль і особливості поведінки у цей період лідерів національно-демократичних сил.
Тим часом влада, яка щойно пережила "яєчну атаку", спокійно відреагувала на створення цього комітету. Прем`єр-міністр Микола Азаров вважає, що опозиція втрачає землю під ногами, створюючи, як він сказав, "безглузді" комітети порятунку. За його словами, опозиційні сили п’ять років "рятували країну аж до її виснаження" і нова влада більше не дозволить “руйнувати державу".