Ситуація, що нині притаманна ринку первинної нерухомості України, дає всі підстави говорити, що ціни тут уже скоро стануть на рівень показників 2006 року, а, можливо, й більш раннього періоду. Справи на цьому ринку ускладнюються тим, що на сьогодні практично немає кредитування цього виду житла, причому як для фізичних осіб, які були інвесторами недобудованих житлових комплексів, так і для юридичних осіб – самих будівельних компаній. Як повідомили в консалтинговій компанії «Простобанк Консалтинг», купівлю житла на первинному ринку в національній валюті сьогодні не кредитує жоден з 50 найбільших українських банків. Начебто останніми від такого кредитування зовсім недавно відмовилися банки «Форум» та «Альфа-Банк (Україна)». За даними цієї ж консалтингової фірми, кредити на вторинному ринку житла продовжують надавати лише «Сбербанк Росії (Україна) та “Брокбізнесбанк”.
Банкіри мовчать, але кредит взяти все таки інколи можна
«Позики на первинному ринку зараз є дуже ризикованими, адже разом із можливою неплатоспроможністю клієнта банк отримує ризик банкрутства будівельної компанії. Це в умовах світової фінансової кризи є неприйнятним для кредитної політики», — зазначає фінансовий аналітик компанії «Простобанк Консалтинг» Мирослава Гудзьо.
Кореспондент «Голос. UA» провів особисте розслідування і звернувся до низки комерційних банків з проханням прокоментувати ситуацію, що склалася із кредитуванням первинної нерухомості. Слід сказати, що банкіри на сьогодні не хочуть нічого говорити з цього приводу представникам преси. Це, треба розуміти, є дуже болючим питанням для фінансових установ, які навіть не можуть сказати, коли ж кредитування новобудов буде поновлене.
Не дуже про це хочуть говорити також і представники компаній-забудовників. Хоча, слід сказати, що, наприклад, одна із цих компаній, яка продовжує активне будівництво і наприкінці третьої декади грудня цього року збирається навіть широко презентувати відкриття свого нового великого об’єкту (керівники компанії чомусь просили не називати її ), заявили – обслуговуючий банк продовжує кредитувати первинну нерухомість. Ним виявився «Укрсоцбанк». «На сьогодні всі бажаючі взяти кредит (позичальник повинен мати до 30% вартості квартири) може це зробити. Але керівництво банку нас попередило, що скоро воно згорне повністю кредитування наших майбутніх і вже напівготових будівль», — заявила співробітниця прес-служби будівельної компанії-інкогніто. /> Отже, виходить, що навіть зараз, коли добре пошукати, то можна стати інвестором будівництва житла, якому нададуть кредит. Хоча, як видно, умови його видачі дуже ускладнилися.
2009 – рік зниження цін на первину нерухомість..?
Що ж робиться із цінами на первинне житло зараз і чи слід чекати подальшого падіння вартості квартир в нових будинках? Багато чесних аналітиків вважають, що 2009 рік стане роком різкого зниження цін на первинну нерухомість. За даними фахівців, наприклад, столичні будівлі впали в ціні в листопаді та першій половині грудня в так званих трьох вимірах. По-перше, поступово знижується базова гривнева ціна первинної нерухомості. Так, в листопаді вона знизилася практично на 8%, в грудні навіть більше. По-друге, також знижується так звана доларова ціна нових квартир. Це зниження відбулося саме настільки, наскільки здешевіла гривня, якщо це розглядати через призму офіційного курсу НБУ. Так, наприклад, якщо на початку осені цього року середні ціни за квадратний метр нового житла наближалися до 3 тис доларів, то наприкінці листопада вони становили вже 2 тис. доларів, а за півгрудня знизилися ще — до рівня 1,8 тис. Доларів.
І нарешті слід додати, що зараз багато компаній будівельного ринку з метою якнайшвидшого розпродажу (якщо це слово взагалі нині можна вживати по відношенню до цього ринку) стали запроваджувати доволі суттєві знижки на житло. До того ж, знижками «нагороджуються» не лише ті споживачі, які повністю розраховуються за бажані квадратні метри. Зараз цей «царський подарунок» надається і тим, кому пощастить вибити для себе кредит.
Вторинний ринок – йдемо до зниження ще більшими темпами
Коли аналізуєш ринок вторинної нерухомості, то на думку спадає лише одне – ціни на старі квадратні метри знижуються ще більшими темпами, аніж на первинну нерухомість. Наприклад, за даними сайту «Авізо» (одноіменної газети нерухомості) ціни на однокімнатні квартири в Оболонському районі столиці в так званих «хрущовках» опустилися до рівня 60 тис. доларів. Ще півмісяці тому за таку квартиру загальною площею 38 кв. метрів із відносно великою кухнею треба було заплатити 80 тис. доларів і більше. Квартиру такої ж самої площі біля метро «Оболонь» вже виставляють за 95-100 тис. доларів (ще наприкінці листопада ціни на таке житло були 120-130 тис. доларів). Але, слід звернути увагу на це слово – “виставляють”. Насправді за умови хорошого торгу, як зазначають ріелтори, ціна може впасти ще на 10-15 тис. доларів. В цілому ж частка торгу сьогодні може складати до 20% повної вартості житла. Такого не було ще зовсім нещодавно.
На різних сайтах нерухомості, а також в пресі все частіше стали з’являтися оголошення типау “Продам одно-, двокімнатну квартиру із меблями, телевізором, сателітною антеною, гаражем тощо». Тобто, схоже, у разі нагальної потреби люди стали продавати своє житло, як кажуть, з усім “гамузом” лише б його продати.
Отже сьогодні чимало експертів впевнені, що в Києві в 2009 році вторинне житло коштуватиме не більше 1,5 тис. доларів за кв. метр. Якщо ж кговорити про дво- та трикімнатні квартири, то ціни на них в столиці будуть знижуватися ще більшими темпами, адже при суцільному різкому зниженні доходів населення, попит на великі квадратні метри буде дуже невисоким.
Така ж сама ситуація сьогодні притаманна і для ринків первинної та вторинної нерухомості інших великих та малих міст України, які, як зазначають експерти, орієнтуються на столицю та загальноукраїнську тенденцію до зниження добробуту наший людей.