Кабінет міністрів України затвердив проект бюджету на 2011 рік. За два дні його доопрацюють і вже 10 грудня уряд подасть законопроект до парламенту. Документом передбачено, зокрема, 10-відсоткове зростання доходів, витрати зростуть ще менше — на 8%. Також Кабінет міністрів планує скоротити дефіцит Пенсійного фонду за рахунок зменшення максимальних пенсій і продовження терміну перебування на держслужбі. І експерти, і опозиціонери уже заявили, що держбюджет, розроблений в авральному режимі, так само як його горезвісний попередник Податковий кодекс, не є інструментом впровадження реформ, а швидше "бюджетом проїдання".
Представляючи проект бюджету, міністр фінансів Федір Ярошенко заявив, що документ застосовує іноваційні технології в управлінні державними фінансами і дозволить країні перейти від "економіки терпіння до впевненого економічного розвитку". "На базі зростання поступово буде підвищуватися рівень соціального захисту наших людей", — сказав він. З урахуванням фіскальних норм Податкового кодексу Кабмін зменшив свої очікування по доходах бюджету, які виростуть усього на 10% — до 279 млрд грн. На поточний рік було закладено зростання доходної частини бюджету в 27% від фактичних надходжень 2009 року. Проте міністр фінансів поставив під сумнів "голослівну обіцянку", визнавши, що бюджет виконано не буде — замість запланованих 252 700 000 000 грн буде отримано 245 600 000 000 грн.
Міністр фінансів також повідомив, що у проекті бюджету на 2011 рік закладено курс гривні до долара на рівні 7,95. "Зростання реального ВВП закладено 4,5%. Індекс споживчих цін — 8,9%. 360 млрд грн — доходи бюджету. Витрати — 329 млрд грн. Фонд оплати праці — 398 млрд, прибуток підприємств — 218 млрд. Індекс цін виробників — 11,3%. Курс гривні закладено — 7,95. Дефіцит бюджету буде на рівні 3,08%, тобто 38,6 млрд грн ", — зазначив він. За його словами, номінальний ВВП складе 1 трлн 182 млрд грн.
Прем'єр-міністр Микола Азаров також назвав бюджет-2011 реформаторським. "Бюджет на 2011 є продовженням нової економічної політики. Головна мета цієї політики — вивести країну з кризи, створити умови для виходу з кризи. Доходна частина бюджету розрахована, виходячи з нових податкових норм. В основі бюджету — реалізація програми економічних реформ Президента. Бюджет 2011 — бюджет реформ ", — сказав він.
За його словами, доходна частина бюджету розрахована з урахуванням зниження адміністративних перешкод на ведення бізнесу, а сам документ враховує позитивні тенденції 2010 року. У першу чергу — це інфляція. Так, за його прогнозами в 2011 році інфляція складе 8,9%. Також голова уряду повідомив, що в 2011 р. планується зменшити фінансування органів державної влади на 1 млрд грн у порівнянні з 2010 р. "Перш за все, ми скорочуємо адміністративні витрати, продовжуємо оптимізацію чисельності працівників органів державного і місцевого управління, ліквідуємо неефективні витрати", — сказав він.
У Кабміні запевняють, що 28,7% ВВП в 2011 році буде розподілятися через бюджет. "Якщо в попередні роки через бюджет розподілялося більше 30% ВВП, то в 2011 рік показник зменшується до 28,7%. І це відповідь на брехню про те, що Податковий кодекс збільшує податкове навантаження на економіку. Зменшує податкове навантаження на економіку. Ще раз підкреслюю — зменшує ", — сказав Микола Азаров.
Також він повідомив, що місцеві бюджети розвитку в 2011 р. збільшаться в 3,6 раза в порівнянні з поточним роком. Крім того, в 1,4 раза збільшаться видатки місцевих бюджетів на соціально-економічний розвиток. "Як наслідок зменшиться залежність місцевих бюджетів від трансфертів з державного бюджету", — додав Прем'єр. За його словами, проект бюджету передбачає збільшення ресурсів місцевих бюджетів на 15,5 млрд грн за рахунок проведення бюджетної реформи. Микола Азаров також розраховує, що на основі держбюджету до середини січня 2011 року будуть прийняті і місцеві бюджети.
У півтора рази більше в порівнянні з нинішнім роком планують платити мамам при народженні дитини. На мільярд дорожче обійдеться державі охорона здоров'я, на півмільярда — духовний і фізичний розвиток українців. Обіцяють урядовці не зупиняти темпи зростання мінімальних зарплат і пенсій.
Пізніше міністр фінансів переконував журналістів — через збільшення соцвиплат затягнути паски доведеться усім без винятку можновладцям. Майбутній бюджет обділив навіть Держуправління справами, яке обслуговує найвищих осіб держави. Тільки от наскільки скоротяться ці витрати — головний фінансист не зміг пригадати.
Хто затримав бюджет?
Прем'єр-міністр України Микола Азаров доручив Міністерству фінансів, доопрацювати проект закону протягом двох днів — 8-9 грудня. А 10 грудня Кабінет міністрів подасть проект держбюджету до парламенту.
Він також зазначив, що парламент повинен проголосувати за прийняття бюджету в стислі терміни, щоб з першого дня наступного дня країна запрацювала за новим бюджетом. А от відповідальність за затримку прийняття бюджету на наступний, 2011 рік, Микола Азаров поклав на тих, хто, за його словами, заважав прийняттю проекту Податкового кодексу — підприємців. Прем'єр впевнений, що бюджет неможливо було розробляти без нової податкової бази. Тим не менше він вважає, що бюджет має всі шанси бути ухваленим 23-24 грудня, якщо не раніше. Адже, як зазначив голова уряду, підтримка у парламенті основного фінансового документа вже є, а від опозиції якихось конкретних протестних дій, які завадили б, чекати не варто….
Експерти
Представлений проект бюджету-2011 експерти називають консервативним, а закладені темпи зростання доходів і витрат — прийнятними. Так,за словами директора економічних програм Центру ім. Разумкова Василя Юрчишина, розробка документа в авральному режимі показує, що в ньому не передбачені анонсовані реформи. "Дефіцит бюджету можна збільшити до 5-6%, а кошти спрямувати на стимуляцію економіки, а так покриваються операційні витрати. Поки незрозуміло, як будуть створюватися робочі місця, що влада хоче бачити в експортному секторі, тому що в експорті ми вийшли на межу, і попит, і динаміка цін навряд чи будуть поліпшуватися ", — зауважив він.
Аналітик інвестиційної компанії “Dragon Capital” Олена Белан сумнівається, що за рахунок оголошених пенсійних змін вдасться значно скоротити трансферти Пенсійному фонду: "Ці два речення максимум скоротять дотації на 2 млрд грн". А аналітик Бюро економічних і соціальних досліджень Наталя Лещенко додає, що зростання капітальних витрат вдвічі малоймовірне. "Капітальні видатки у нас завжди були на останньому місці за важливістю, в першу чергу фінансуються захищені соціальні статті", — підсумовала вона. />