Нове на вицвілому фасаді вітчизняної демократії

Більш-менш ефективно виділитися політичним партіям у вітчизняному інформаційному потоці стає дежалі важче. Доводиться шукати нове, яким, як правило, стає те, що вже добре зарекомендувало себе у так званому демократичному світі. Щоправда, частенько сама технологія нічого не дає ― нею треба вміти скористатися та й “народ” повинен бути готовий сприймати. В такому разі піаритися доводиться на демонстрації причетності до «високих» демократичних процедур, мовляв, ми теж не в тім»я биті. Схоже, таку роль мають відіграти наміри деяких політичних сил скористатися технологією проведення праймериз. Активісти перенесення цього західного явища на вітчизняний грунт збираються навіть ініціювати прийняття спеціального закону, який би регламентував проведення внутрішньопартійних виборів. 

Цього разу ті, кому потрібно або завоювати, або хоча б зберегти місце під політичним сонцем України, вхопилися за технологію визначення внутрішньопартійних рейтингів. Провести напередодні місцевих виборів праймериз взялася і тимошенківська "Батьківщина". Як повідомив депутат-бютівець Андрій Шевченко, у ці дні в партії відбувається голосування для визначення кандидатів на місцевих виборах, призначених на 31 жовтня. За його словами, до 15 серпня вона планує отримати “якісь результати, які дозволять їй зрозуміти, як це втілити в життя і як це може бути використано в майбутній кампанії ". 

Щоправда, "Батьківщина" — не перша політисила, представники якої оголосили про проведення праймериз — попереднього внутрішньопартійного голосування, аби визначити найсильніших кандидатів для участі у місцевих виборах. Ще 12 липня про подібну ініціативу заявив голова партії "Сильна Україна", він же віце-прем’єр з економічних питань Сергій Тігіпко, який пообіцяв ознайомити громадськість з результатами голосування на початку вересня. 

У партії Юлії Тимошенко вирішили не пасти задніх і, по-перше, розробили проект праймеризу, а по-друге, вирішили його узаконити. Пропозиції тимошенківців грунтуються, перш за все, на використанні електронної системи для голосування. Розробники технології пропонують присвоїти кожному члену місцевої організації індивідуальний код. Використовуючи цей код, партійці зможуть залишити в електронному бюлетені на спеціальному сайті до п’яти відміток навпроти тих членів партії, які претендують на місце у виборчому списку. Можна також самостійно вписати прізвище кандидата в депутати. За результатами підрахунку голосів буде сформована таблиця переваг членів партії в конкретному районі, місті, регіоні, яка і буде взята за основу для формування списку кандидатів. Альтернативним способом голосування, крім електронного, може бути голосування телефоном, поштою або особисто у спеціальних місцях для голосування. Важливо лише, щоб воно залишалося таємним, а принцип зберігається той же — доведеться визначити п’ятірку найбільш гідних, на думку члена партії, кандидатів у депутати місцевих рад. Причому партійцям можна видавати відразу кілька бюлетенів для визначення кращих кандидатів у міські, районні, обласні ради і кандидати в мери міст. 

Для впровадження цієї системи необхідне не тільки спеціальне програмне забезпечення, але база даних членів партії. У “Батьківщини” з цим, схоже, проблеми. "На жаль, наші партії часто гналися за кількістю, а не якістю бази даних своїх членів. Це теж виклик для партії, яка хоче запровадити демократичний механізм відбору кандидатів у списки — провести ревізію своїх рядів ", — зазначив співавтор представленої технології праймериз Ярослав Ведмідь. Після формування бази необхідно буде розіслати індивідуальні коди членам партії — це може бути розсилка електронною поштою, SMS, прості листи. Потім роз’яснити всім учасникам голосування її технологію, підготувати стаціонарні місця для голосування для тих партійців, які не користуються Інтернетом. 

Тим часом, у самій “Батьківщині” праймериз провели за іншою технологією. Правда, вже гаданий Андрій Шевченко відмовився уточнити за якою саме, підкресливши, що "не уповноважений на це". Тим часом методичні рекомендації центрального штабу "Батьківщини", які містять механізм проведення праймериз в регіонах таки просочились у пресу. У документі, адресованому місцевим організаціям, серед іншого йдеться, що метою проведення попередніх виборів є "включення до списку кандидатів тих людей, яких підтримала більшість членів партії" та "перевірка потенційних кандидатів на міцність і якість".

Більшість представників непарламентських партій ідею праймеризу підтримують. Але, кожна політична сила має свої застереження або готує власні проекти, пов’язані з покращенням механізму відбору кандидатів до списків. Так, в "Єдиному центрі" продовжують наполягати на запровадженні відкритих списків, які в жодному разі не повинні підміняти ідею внутрішньопартійних виборів. У "Фронту змін" Арсенія Яценюка сьогодні є багато часу для запровадження новацій всередині партії — його політична сила на місцевому рівні зможе поборотися за місця лише в невеликій кількості рад. Водночас один із представників “фронту” Богдан Козаченко підтримує ідею праймериз, але у тому випадку, якщо вона реально працюватиме."Сьогодні говорять про становлення в Україні "фасадної демократії": зовні все красиво, а всередині — нічого не працює. Так що механізми праймериз не повинні служити інструментом для створення ілюзій демократії". Водночас деякі політичні сили, які задекларували свою участь у місцевих виборах, сприйняли новацію негативно, назвавши такий хід "елементом виборчої стратегії. 

Багато експертів сходиться на думці, що за два місяці до місцевих виборів жодна з політичних сил вже не здатна розгорнути якісні праймериз. Як показує досвід розвинених демократій і здоровий глузд та попередні вибори — це процес, що вимагає як мінімум кількох місяців. Цей час потрібно для того, щоб дати можливість підготуватися і провести внутрішню передвиборну кампанію потенційним кандидатам. Сьогодні ж ті партії, які рапортують про успішний старт праймериз, поки мають на меті навіть не прорепетирувати внутрішні вибори, а, швидше, розглядають їх лише як елемент передвиборчої піар-стратегії. "Зараз дуже багато говорять про технології, про очищення всередині партій, процедури, про які ніхто нічого не знає… але ж справа не в технологіях, а у політичній системі України. Необхідно змінювати цінності кожного окремого політика… І лише тоді зміна технологій даватиме результат", — переконаний голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

 

Читайте также по теме