Цьогоріч в Україні практично не застосовувався такий засіб протидії грипу, як вакцинація. Питання, чому не були щеплені хоча б групи ризику, сьогодні є одним з найбільш “козирних” у взаємних звинуваченнях і представників влади, і опозиції. Схоже, завдяки спалаху ГРВІ, “політичному грипу” та виборам на Україну і українців невдовзі очікує нова кампанія вакцинації, тепер вже проти реального грипу. />
Показання медичні і політичні
У тих регіонах України, де ще не перевищений епідеміологічний поріг і не запроваджений карантин, лікарі радять щепитися від грипу зараз. Адже, стверджують вони, нічого ефективнішого за вакцинацію людство для боротьби з інфекційними захворюваннями не вигадало. Найбільше показано це особам, які належать до груп ризику, “а це — вагітні, хворі, літні громадяни й ті, хто спілкується з великою кількістю людей, обов’язково мають щепитися”, вважає екс-міністр охорони здоров’я, голова Національної ради з питань охорони здоров’я при Президентові України Микола Поліщук.
Однак, враховуючи недавню “епідемію паніки” та наближення виборів, громадяни України невдовзі можуть отримати не лише медичні, а й політичні показання до щеплень. Винайти їх у найкоротші терміни — чи не першочергове завдання політиків. Зараз вони, розштовхуючи одне одного ліктями, намагаються стати “рятівниками нації”. Так, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко швиденько ініціювала підготовку національної стратегії вакцинації, над якою, за урядовим завданням, працює група експертів-медиків. «Рішення прийняте однозначне: вакцинація потрібна, вона буде проводитись як від сезонного грипу, так і від каліфорнійського», — повідомив в ефірі одного з телеканалів перший віце-прем’єр Олександр Турчинов. А Президент Віктор Ющенко нещодавно висловив готовність “сісти першим, але, за умови, що ви біля мене… і на очах всієї нації отримати це щеплення, подати приклад”. Від проявів такої раптової свідомості і “кавалерійського наскоку” на грип у пересічних громадян, щиро кажучи, з’явився деякий переляк, але ж дуже хочеться спочатку розібратися, що ж воно насправді відбувається … На додачу, відтепер наявність щеплень у громадян буде чітко контролюватися, адже через два місяці парламент має намір запровадити особисті паспорти вакцинації для кожного громадянина України.
Як і чим саме щепитися?
Все ж думки медиків, зокрема імунологів, до того, чи потрібно і можливо зараз вакцинуватися проти грипу, не демонструють одностайності. Зокрема, голова Асоціації інфекціоністів України, професор Тернопільського медичного університету Михайло Андрейчин виступає проти щеплень під час поширення грипу та ГРВІ. “Інкубаційний період грипу триває від доби до 7 діб. Якщо людині роблять щеплення, то щоб виробився імунітет, потрібно не менше 2 тижнів, хоча інколи допускають і 10 днів. Відповідно, якщо хтось гарантує людині, що в найближчі 7 днів вона буде в умовах, де абсолютно виключається зараження, а потім дає ще 10 днів своєрідної ізоляції, яка виключає зараження, – тоді прищеплюйте цих людей. Але підпишіться, дайте гарантії”, — закликав він.
Є протилежне ставлення до проблеми “робити-не робити”. Завідувач кафедри дитячих інфекційних захворювань та імунології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика Людмила Чернишова вважає, що “у тих районах, де немає перевищення епідеміологічного порогу, можна щепитися проти сезонного грипу. Мексика вже довела, що 30% захисту від інфекції — завдяки вакцині».
Але є й інший бік цієї “монети”. Невідомо, від якого саме вірусу грипу так наполегливо радять щепитися зараз медики, політики та громадські діячі. Якщо від сезонного, то в Україні, за інформацією Центру імунобіологічних препаратів, є 5 зареєстрованих вакцин. Якщо від Н1N1 — ми досі не маємо жодної. Реєстрацію нині проходять дві вакцини проти свинячого грипу — канадського і російського виробництва. З канадською вакциною, яку, до речі, виробляє друга у світі за оборотами фармацевтична компанія, все більш-менш зрозуміло. Адже препарат вже застосовувався у інших країнах світу і тяжких ускладнень після щеплень не було. Трохи інша історія з препаратом російського виробництва. Судячи з того, що щеплення у нас збираються проводити живими вакцинами, скоріше за все це буде російський "Інфлювір". Не зайвим буде знати, що останні дослідження цього препарату проводилися буквально у жовтні поточного року, у самій Росії препарат ще широко не застосовувався і навіть російські лікарі вважають його випробування зробленими поспіхом.
Дивує позиція українських медиків, відповідальних за прийняття рішення у цьому питанні. «Ми не вибираємо конкретного виробника, – сказала директор державного підприємства «Центр імунобіологічних препаратів» Ганна Моїсеєва. – Реєстрацію проходять ті зразки вакцин, виробники яких самі подали заявки». А може, все ж треба шукати безпечніші і надійніші препарати, особливо беручи до уваги антивакцинальні настрої в українському суспільстві?
Представники Міністерства охорони здоров’я стверджують, що вакцинація для громадян України буде безплатною. Однак, навіть, якщо вакцина буде закуплена за державний кошт — це великі гроші і невідомо, де їх повинна взяти “багата” Україна. Крім того, нікуди не поділася небезпека зловживань, виникнення корупційних схем і “відкатів”. Тобто, навздогін політичним інтересам, у вакцинальній кампанії не останню скрипку, скоріше за все, зіграють і бізнесові. Тож, незабаром простим українцям доведеться напружити всі наявні аналітичні здібності, щоб оцінити ризики і переваги вакцинації. І відрізнити нагальну потребу її зробити від нав’язаної чужими інтересами волі.