Парламентські «примари»: відставка уряду та призначення міністра оборони

Поточний пленарний тиждень обіцяє бути нарешті по-справжньому робочим, хоча сподіватися на відсутність передвиборчої риторики з парламентської трибуни, як мінімум, наївно. Пристрасті навколо епідемії грипу й скандалу в «Артеці» вже трохи вщухли, а тому народні обранці, швидше за все, нарешті візьмуться за проект Держбюджету на 2010 рік. Не важко здогадатися, що сесійна зала при розгляді головного кошторису країни, як завжди, поділиться на два табори: «тих, хто хвалить Юлю» і «тих, хто ЇЇ лає». Навряд чи виграють від цього виборці, на яких, власне, й буде розраховане чергове «пленарне шоу», але те, що їх вкотре «зігріють й нагодують» обіцянками – це точно.

І знову «відставка» уряду…

Цього пленарного тижня підставою для передвиборчого піару послужить розгляд у четвер проекту Держбюджету на 2010 рік, який не був ухвалений в першому читанні, проте й уряду не був повернутий на доопрацювання. Про необхідність негайного розгляду цього питання заявив під час погоджувальної ради заступник голови фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. 

Окрім того, після гучних звинувачень на адресу уряду в «бездіяльності» та/або його «неправильній діяльності» протягом останнього місяця Партія регіонів знову повернулася до «старої пісні про головне» – підвищення соціальних стандартів. І хоча цей багатостраждальний закон вже був ухвалений, а Президент не без задоволення його підписав, проте уряд не поспішає виконувати його норми. У зв’язку з цим Єфремов пригрозив Юлії Тимошенко відставкою. Щоправда, у лавах біло-блакитних одразу визнали, що навряд чи знайдуть в сесійній залі для цього голоси. Про це сказала Ганна Герман. Тож, очевидно, що у Верховній Раді продовжує діяти передвиборний принцип: «не дожену, то хоча б зігріюсь». Та й покритикувати Тимошенко у парламенті, окрім регіоналів, знайдеться багато охочих.

Водночас у Блоці Литвина, який останнім часом все частіше виступає з критикою дій Кабміну та його керівника, обіцяють «не валити» уряд у разі розгляду питання про недовіру йому. Про це заявив Голова Верховної Ради Володимир Литвин, коментуючи відповідну вимогу. На думку спікера, те, що сьогодні відбувається в парламенті, є нічим іншим як «залякуванням одне одного». При цьому він зауважив, що незрозуміло, хто на себе візьме відповідальність за ситуацію в Україні, якщо уряд буде відправлений у відставку і матиме повноваження «виконувача обов’язків».

У БЮТ також скептично поставилися до «погроз» так званої опозиції. «Справа в тому, що фракція Партії регіонів про це говорить постійно на кожній погоджувальній раді, і ви це помітили. Коли напруження зростає, і ситуація в суспільстві загострюється, знову ця тема витягується на поверхню. Те, що сьогодні сказав Олександр Єфремов – це, я вважаю, залякуванням – залякуванням журналістів, залякуванням коаліції, залякуванням тих, хто про це вже неодноразово чув». — зазначив заступник керівника фракції БЮТ у парламенті Андрій Кожем’якін і додав, — «Будь ласка, нехай голосують постанову. Ми побачимо, скільки буде голосів. Моя думка така — якщо хтось хоче щось зробити, він про це ніколи вголос не говорить. А якщо про це кажуть, то це просто залякування, це ми вже проходили».

Згадка про армію

На погоджувальній Володимир Литвин зачитав листа від Віктора Ющенка, в якому той звернувся до Верховної Ради, аби депутати на найближчому засіданні заслухали звіт Юлії Тимошенко про стан фінансового забезпечення Збройних Сил України у 2009 році та формування видатків на оборону на наступний рік. При цьому спікер запропонував заслухати цей звіт в рамках розгляду проекту бюджету на 2010 рік.

У свою чергу голова парламентського Комітету з нацбезпеки й оборони Анатолій Гриценко запропонував розглядати проблему фінансування армії після призначення міністра оборони. Окрім того, на його думку, питання фінансування війська необхідно розглядати в закритому режимі, оскільки сам лист Президента, а точніше додатки до нього мають гриф «таємно». «Інформація, яка там є, повинна не будоражити суспільство і не ставати частиною виборчої кампанії, а дійсно вирішувати питання. За інших умов це буде просто піар і втрата для армії і для країни», — наголосив депутат.

Проте Володимир Литвин спрогнозував, що парламент не погодиться розглядати в закритому режимі питання щодо фінансування армії. За словами спікера, «ця пропозиція не дістане підтримки у Верховній Раді у зв’язку з тим, що в нас уже немає що закривати». «Усім і так відомо про скрутне становище Міністерства оборони України», — додав він.

Двічі в одну річку не входять?

Ближче до вечора з’ясувалося, що Президент пообіцяв в найближчі дні внести подання на призначення Юрія Єханурова міністром оборони. «Я це подання зроблю буквально завтра», — запевнив Ющенко. За його словами, відставка Юрія Єханурова з посади міністра оборони свого часу була ініційована Прем`єр-міністром через звинувачення у корупції. При цьому Президент підкреслив, що з цього моменту пройшло п’ять місяців, але уряд так і не ініціював жодної кримінальної справи. «Пройшло більше п’яти місяців. Жодна кримінальна справа по факту корупції міністра Єханурова не розглядається в судах», — сказав Віктор Ющенко, висловивши думку, що це свідчить про те, що Юлія Тимошенко ввела в оману українське суспільство, звинувачуючи міністра оборони в корупції. «Тому я буду наполягати на кандидатурі Юрія Єханурова. Це міністр, якого безпідставно звинуватили у необ’єктивній інформації і відправили у відставку», — сказав гарант. Він також зауважив, що Юлія Тимошенко має виправити свою помилку і вибачитись перед Юрієм Єхануровим.

Навряд чи Прем’єр буде перед кимось вибачатися (тим паче, якщо на цьому наполягає Президент), а тим більше визнавати «помилку». А от голова комітету з питань нацбезпеки і оборони Анатолій Гриценко вже заявив, що члени профільного парламентського комітету не підтримають кандидатуру Юрія Єханурова на посаду міністра оборони, якщо її запропонує Президент України. На думку Гриценка, «Єхануров за своїми професійними і моральними якостями не може обіймати цю посаду». «Наш комітет стовідсотково не підтримає цю кандидатуру. Я б не радив Президенту вносити кандидатуру Єханурова і не виявляти своє негативне ставлення до армії таким чином», — зазначив екс-міністр оборони й додав,- «Не можна гратися з армією, бо це дуже важливий державний інститут».

Тож навряд чи Верховна Рада підтримає кандидатуру Юрія Єханурова на посаду міністра оборони вдруге і річ тут не у справедливості вислову «двічі в одну ріку не входять». За це призначення можуть проголосувати хіба що депутати з мікрогрупи «За Україну!». Всі інші швидше за все просто проігнорують це голосування. Виникає лише запитання до Президента: навіщо майже через півроку знову вносити подання на людину, яку не сприймуть у Верховній Раді? Чи, можливо, Віктору Ющенку просто вигідно мати «обезголовлену» армію, традиційно шукаючи винних в уряді чи парламенті…

 

Читайте также по теме