“Ключове питання вівторкового пленарного засідання – прийняття порядку денного VI сесії Верховної Ради” — як це визначив Голова Верховної Ради Володимир Литвин, вдалося залагодити без великих труднощів. Це особливо приємно, позаяк кількість питань, які планується розглянути на цій сесії, — а це 1423 позиції, — спікер охарактеризував як “ .. найбільший показник за всю історію українського парламентаризму”. Втім відстань між бажаним і дійсним, як відомо, досить велика, і можна запланувати скільки завгодно питань без жодної гарантії, що чергова сесія виявиться продуктивнішою, ніж попередня. Тим більше якщо взяти до уваги те, що після виборів почнеться перестановка сил у парламенті і багато депутатів матиме клопіт, важливіший, ніж законотворча робота.
Як би там не було, а відкриття VI сесії шостого скликання відбулося традиційно для нашого парламенту – при 434 зареєстрованих картках в залі була присутні не більше сотні народних обранців. Втім, завдяки вмілій і швидкій роботі рук вони змогли конституційною більшістю схвалити порядок денний сесії і призначити Олександра Осадчука на посаду члена Центральної виборчої комісії
На відкритті окрім депутатів були присутні гості: члени Кабінету міністрів майже у повному складі на чолі з першим віце-прем’єром Олександром Турчиновим, голови Вищого адмністративного суду, Конституційного Суду, Національного банку. Щоправда, Президент України Віктор Ющенко і голова уряду Юлія Тимошенко не прийшли.
Загалом цей парламентський день пройшов досить спокійно. Першим відбув номер Голова Володимир Литвин, заспокоївши депутатський корпус, що дострокових виборів до Верховної Ради не буде. “Ми отямимося і почнемо працювати”, — запевнив він і закликав реанімувати парламент, який, на його думку, депутати “власноруч втоптали в багнюку”. Напевно, десь то спікер був правий, адже кожне третє засідання минулої сесії було зірване, а це 63 засідання. Очевидно зворушений виступом Голови Верховної Ради, парламент швидко призначив Олександра Осадчука на посаду члена Центральної виборчої комісії і затвердив пакет документів про порядок денний шостої сесії зі всіма додатками.
Після того, як головне питання дня було вирішене, народні обранці стали масово покидати будівлю на Грушевського, очевидно маючи намір добре підготуватися до завтрашнього позачергового засідання Верховної Ради. Як відомо, Партія регіонів планує ухвалити в цілому зміни до закону про вибори Президента, які стосуються порядку діяльності виборчих комісій. Бютівці відразу ж угледіли в цьому основу для можливих фальсифікацій. Скажімо, на думку заступника голови фракції Андрія Кожем”якіна, основна мета цього законопроекту – деформація головного принципу розподілу квот 50 на 50 між кандидатами на посаду Президента України і їх представниками у виборчих комісіях. “Якщо цей законопроект буде поставлений на розгляд, це стане посяганням на антиконституційне захоплення влади і спробою підготуватися до тотальних фальсифікацій виборів” – підкреслив він.
Про готовність підтримати законопроект заявила фракція КПУ. “Завтра позачергове засідання відбудеться виходячи з того, що не було проголосовано питання щодо терміну розгляду у другому читанні цього закону. Якщо воно не проголосоване, то треба чекати два тижні. Цілком логічно, що Партія регіонів скористалася нормою проведення позачергового засідання. І завтра ми розглянемо у другому читанні цей закон. Не забувайте, що у першому читанні ми підтримували цей закон. Тому і в другому будемо підтримувати”, — сказав керівник фракції Компартії Петро Симоненко. Інші фракції скромно зазначили, що ще не визначились. Чимало залежить від позиції Голови Верховної Ради Володимира Литвина – чи буде він стежити за дотриманням процедури чи рятуватиме власне політичне майбутнє. Очевидним і залишається те, що і БЮТ і Партія регіонів звинувачують один одного в намірі фальсифікувати вибори, але так само думають, як застрахуватися на випадок поразки і залишити можливість порушити питання легітимності новообраної влади. Схоже, саме через це і виникають спроби змінити виборче законодавство між першим і другим туром. З одного боку, сам факт зміни правил під час гри ставить під сумнів результат цієї гри. А з іншого — є загроза не дограти гру до кінця. Окрім того, цілком очевидно, що виборче законодавство таки треба міняти, адже його недосконалість виявилася вже у першому турі. Однак, вдасться депутатам змінити закон про вибори чи ні — спрогнозувати майже неможливо. Очікувати від них можна чого завгодно.