Те, що більшість оглядачів називала протистоянням Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та міністра фінансів Віктора Пинзеника, завершилось 12 лютого, коли на сайті міністерства з’явилась заява про відставку останнього. “Збалансований бюджет, мінімальний розмір його дефіциту, обмеження життя в борг – цими та іншими принципами я завжди керувався у своїй роботі. У сьогоднішніх умовах професійна позиція Міністерства фінансів стала заручником політики, яка ведеться. Змінити цю ситуацію, так само як і відмовитися від професійних позицій я не можу” — прокоментував свій крок Віктор Пинзеник.
Прем’єр-міністр відповіла жорстко, заявивши, що Пинзеник залишає уряд через стан здоров’я, що через хворобу він з кінця минулого року практично не займається міністерством, а також, що, мовляв, “не всі чиновники витримують виклики економічної кризи, можуть працювати в екстремальних умовах та адекватно реагувати на проблеми, а саме тому найслабкіші залишають бойові місця та йдуть займатися іншими справами”. Вже згодом вона додала, що відставка Віктора Пинзеника обговорена з його однопартійцями і не вплине на ситуацію у Верховній Раді. Її слова підтвердили і соратники міністра по партії “Реформи та порядок”, котра входить до складу “Блоку Юлії Тимошенко”, наголосивши, що події з відставкою не призведуть до розколу в фракції.
Як повідомила заступник завідувача секретаріату парламентського Комітету з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради Марія Нехоца, тепер питання звільнення Міністра фінансів повинне бути винисено на засідання погоджувальної ради керівників комітетів і фракцій 16 лютого . “За процедурою його слід обговорити і в нашому комітеті, але якщо погоджувальна рада прийме рішення не виносити питання на комітет, то його зразу ж предадуть до парламенту”, сказала вона. Голова Верховної Ради Володимир Литвин запевнив, що парламент проголосує за звільнення, “оскільки примусити людину, яка прийняла подібне рішення, й надалі імітувати свою роботу — неможливо”
Відставка міністра фінансів не стала несподіванкою, адже тертя між Юлією Тимошенко та Віктором Пинзеником почалися не останніми днями і були зумовлені кількома причинами. Можна припустити, що однією з них стала відмова міністра піти на емісію гривні для покриття дефіциту держбюджету. Ще одним фактором погіршення відносин між двома урядовцями могла стати відома “таємна” доповідна Пинзеника, яка викликала легкий переляк в суспільстві через констатацію загрозливого стану економіки і посили з якої Президент використав в свому зверненні до народу для критики Прем’єра. Вочевидь, що консультації Віктора Пинзеника з Віктором Ющенком також не зменшили напруженість. Проте в будь-якому разі ця відставка може підштовхнути процес ротації уряду, про яку багато говорять і на яку ніяк не можуть зважитися
Імена кандидатів на посаду Міністра фінансів давно відомі – прихильники Юлії Тимошенко називають екс-міністра фінансів Ігоря Юшка та екс-голову Національного банку Сергія Тигипка, не виключено, що на звільнене крісло може претендувати і Віталій Гайдук. Одне можна сказати з упевненістю, що це буде “людина Юлії Тимошенко”, особа з якою в керівника уряду не виникне принципових протиріч та суперечок. І хоча політологи та експерти погодились, що “збирання своєї команди” правильний крок хорошого керівника, вони і не заперечують той факт, що у цього можуть бути різні цілі.
Втім, головним найближчим часом, схоже, буде питання чи не стануть урядові рокіровки причиною руйнування єдності у фракції БЮТ. Під запитанням може опинитися і самостійність майбутнього міністра фінансів, його спроможність вести справи без згоди “верхів”.