Вже зовсім скоро в українських аеропортах у пасажирів будуть перевіряти відбитки пальців, а, можливо, й сканувати сітківку ока. Те, що недавно здавалось нам ледь не фантастикою буде запроваджено в Україні у найближчій перспективі. Президент дуже хоче безвізового режиму із Європейським Союзом, а отже біометричні паспорти для виїзду за кордон можуть стати реальністю в другої половині 2011 року.
Під час 14-го саміту Україна-ЄС Віктор Янукович чітко заявив про намір отримати для своїх громадян дозвіл на безвізовий перетин кордону із країнами ЄС. Цим самим він “підписав” країну на цілий ряд технологічних реформ, головною з яких є запровадження закордонного паспорту з біометричними даними власника. Його слова дістали продовження і на урядовому рівні – 17 листопада Кабінет міністрів видав постанову, у якій визначено першочергові дії для запровадження в Україні паспортів із біометричними даними.
Після подій 11 вересня США ініціювали запровадження у світі системи ідентифікації осіб за їх біометричними даними. Наразі 91 країна світу задекларувала запровадження таких документів для виїзду своїх громадян за кордон. З 2004 року ця система була запроваджена у Європейському Союзі, а у 2007 році біометричні паспорти почали видавати у Російській Федерації. У закордонних паспортах росіян на мікрочіпах записана лише електронна фотокартка власника, номер паспорту, дата реєстрації та місце прописки, а от у британців сканують райдужну сітківку ока.
Щодо України, то за словами начальника Держдепартаменту МВС у справах громадянства, іміграції та реєстрації фізичних осіб Євгена Мамонова, в Україні з’являться перші закордонні паспорти нового зразку не раніше другої половини 2011 року. Поки що в уряді визначили, що такі документи будуть містити фотокартку, паспортні дані та зразок електронного підпису, однак в подальшому, як зазначив посадовець, цей список може бути розширений. Постановою Кабміну визначено, що до кінця цього року МВС має вивчити досвід сусідніх країн та підготувати нормативно-правову базу для запровадження нових паспортів. Проте міліціонери скаржаться, що допоки уряд не визначить перелік даних про людину, який міститиметься у паспорті, вони не можуть приступити до розробки законодавства.
Біометричний закордонний паспорт візуально майже нічим невідрізнятиметься від звичайного. Він буде такого ж кольору та розміру, проте у першій пластиковій сторінці буде вмонтована мікрокарта (мікрочіп) розміром до 5х5 мм., на якому буде записана визначена урядом інформація про власника. Наразі у різних країнах світу в закордонних паспортах запроваджені до 10 різних біометричних даних, серед яких зріст власника, його вага, форма руки, колір очей, голос, ДНК, фрагмент підпису, тощо.
Картка замість звичайного паспорту
Окрім біометричного паспорту українські посадовці вирішили також замінити і звичайні паспорти (паспорти громадян України для внутрішнього використання в середині країни). Їм на заміну у недалекому майбутньому мають прийти id-картки. Тобто на заміну звичним нам синім паспортам скоро прийдуть пластикові картки із вмонтованим мікрочіпами, що міститимуть ті ж самі паспортні дані, однак у цифровому форматі. МВС вже почало розробляти план їхнього запровадження серед населення. Їхня видача, як кажуть у міліції, буде відбуватись поступово, у кілька етапів. Проте знову ж таки їхня розробка поки що на стадії вивчення досвіду інших країн світу.
Навіщо два паспорти із мікрочіпами?
Звісно доречніше було б запровадити одну картку замість внутрішнього паспорту громадянина України і на ній же розмістити й інформацію щодо біометричних даних власника задля виїзду закордон. Однак наші посадовці йдуть більш складним шляхом, розширюючи можливості для корупції. Причому директор ГІРФО МВС України також за запровадження єдиної картки.
Одна проблема надрукувати та видати біометричні паспорти та id-картки, а інша проблема – закупити пристрої для їх зчитування. Так у Великобританії з 2006 до 2009 року було витрачено понад 6,5 мільярда доларів США на запровадження біометричних паспортів. Однак там не потурбувалися про те, щоб закупити термінали для зчитування інформації з них. Наразі проблема вирішена, проте кілька років скористатися новацією було складно, а чаом і неможливо. Українській владі потрібно врахувати і такий закордонний досвід перед тим, як почати запровадження біометричних паспортів та id-карток на території України.