Після багатьох років безуспішних спроб «реформувати модель державного регулювання грального бізнесу в Україні», Верховна Рада нарешті спромоглася ухвалити закон про заборону цього, як визнавали під час розгляду питання народні депутати, дуже згубного для суспільства виду діяльності.
Перспектива ухвалення Закону «Про заборону грального бізнесу в Україні» видавалася досить сумнівною – максимум, на що можна було сподіватися – показове голосування за нього в першому читанні, після чого – сумна доля, як і багатьох інших потрібних, але дуже невигідних для декого законопроектів – «забуття» чи суттєве вихолощення під час «опрацювання» до другого читання.
Луценка тимчасово відсторонять?
Ранок у Верховній Раді вийшов досить напруженим – журналісти майже до полудня чекали в кулуарах, поки лідери фракцій вкотре «домовляться», після чого парламент таки запрацював. Депутати скористалися нагодою «виступити від фракцій» і вкотре обговорили «тему Луценка», після чого дружно проголосували за постанову, якою доручили Кабміну відсторонити міністра внутрішніх справ від виконання обов’язків на час проведення розслідування «франкфуртського інциденту». Щоправда в Партії регіонів одразу, про всяк випадок, пригрозили знову заблокувати трибуну, якщо уряд за тиждень не надасть парламенту усіх документів і висновків з цього питання. Тепер, як то кажуть, м’яч на полі Тимошенко. Проте, поки що ніхто з депутатів так і не бачив офіційних документів від німецької поліції, на які покладають великі сподівання «регіонали» і в які не вірять «коаліціянти»…
Після того, як пристрасті в сесійній залі трохи вщухли, (депутати від ПР ледь знову не заблокували трибуну, коли Володимир Литвин запропонував зняти «антилуценківські» плакати), Верховна Рада почала працювати у звичному режимі і таки розглянула один із найрезонансніших законів за останній час – «Про заборону грального бізнесу в Україні».
Заборона азарту
Автори цього закону – «регіонал» Григорій Смітюх та «бютівець» Валерій Писаренко довго й переконливо розповідали про шкоду від гральних автоматів для простих українців, збитки для державного бюджету та деградацію нації. Проте, коли діло дійшло до голосування, виявилося, що не всі «прониклися» цими загрозами… Зокрема, депутат від “НУ-НС” та депутатської групи «За Україну!» Ксенія Ляпіна під час обговорення законопроекту заявила, що всі промови його авторів – «популізм і гасла», уточнивши, щоправда, що це її «особиста думка». За словами Ляпіної, цей закон лише тимчасово заборонить гральний бізнес, а насправді його мета – остаточно загнати його в тінь й отримати 100% прибутки без жодних податків до Держбюджету.
Ксенію Михайлівну одразу було запідозрено й обвинувачено в лобіюванні «певних інтересів» і, не дивлячись на її зауваження, Володимир Литвин все ж примудрився «протягнути» цей закон. Після запитання, «чи є заперечення ухвалити цей закон в цілому?», спікер швиденько поставив його на голосування, а коли в залі почав здійматися лемент, він спокійно відповів: «Я вже поставив на голосування це питання». У підсумку за це рішення проголосували 340 із 442 зареєстрованих депутатів.
Коментуючи ухвалення цього закону, голова парламентського Комітету з питань промислової і регуляторної політики і підприємництва, депутат від БЮТ Наталія Королевська пояснила, що він містить норму про заборону всього грального бізнесу в Україні до ухвалення нового закону, що передбачатиме можливість виведення грального бізнесу в окремі зони. «Поки що такий новий законопроект не розроблено. Очевидно, його підготують: або Кабмін, або народні депутати. А доти гральний бізнес в Україні буде заборонено. Таке радикальне рішення ми ухвалили тому, що гральних автоматів в Україні на душу населення в декілька разів більше, ніж у Європі», – зазначила нардеп.
Вона також зауважила, що законом забороняється не лише гральний бізнес, але й участь в азартних іграх. При цьому до азартних ігор не відносяться організація та проведення лотерей, творчих конкурсів, спортивних змагань, гра в більярд, кеглі та інші ігри, які проводяться без одержання гравцем призу (виграшу), гра на ігрових автоматах типу «Кран-машина», де як виграш гравець отримує винятково матеріальні речі тощо.
За словами депутата, цей закон набуде чинності, як тільки Президент України його підпише і він буде опублікований, після чого уряд протягом трьох місяців має розробити і внести на розгляд Верховної Ради проект закону про діяльність з організації та проведення азартних ігор у спеціально відведених для цього зонах.
Три крапки… І знаки запитання?
Звичайно, те, що у депутатів таки дійшли руки до цього закону і вистачило мужності за нього проголосувати, не може не тішити, проте все ж до цього закону залишається багато питань.
Перш за все, викликає подив, чому в законі не було заборонено такий різновид «дорослих забав», як «телевікторини», якими заполонене українське телебачення. Адже під виглядом «інтелектуальних завдань за великі гроші» наші громадяни, а точніше найвразливіші і найнаївніші верстви населення (діти й пенсіонери) щодня натикаються на спокусу зателефонувати на «програму» і «спробувати своє щастя», насправді ж витрачаючи величезні гроші за з’єднання з «операторами»…
Ще одним сумнівним моментом є виключення з переліку азартних ігор гри на гральних автоматах типу «кран-машина», де як виграш гравець отримує матеріальні речі – м’які іграшки, цукерки тощо. Цікаво, чому зроблено такий виняток? Адже це теж азарт, більше того – такі «однорукі бандити» розраховані, перш за все, на «молодшу вікову аудиторію» (біля таких автоматів завжди збирається натовп дітлахів, які заворожено спостерігають за черговою спробою товариша «виловити» жаданий приз). Чому ж до дітей, які є дуже вразливими й легко піддаються впливу, так цинічно застосовано подвійний стандарт? Можливо, тому, що в цьому «виключенні» простежується меркантильна зацікавленість деяких «дорослих», які наставили по всій Україні цих, на перший погляд, безневинних «машинок з іграшками»…
Та головною інтригою після ухвалення «заборони на азарт» тепер стане питання, яким чином Кабмін визначить у новому законі поняття «гральні зони», де вони будуть розташовані і хто туди буде допускатися. Якщо це буде «український Лас-Вегас» в якомусь «депресивному регіоні», до якого «три дні їхати» (і це робитимуть тільки ті, в кого є величезне бажання й такі ж гроші) – це одна справа; інша – якщо відбудеться традиційна для українського законодавства «підміна понять», і численні «Джек-поти» під новою назвою «гральні зони» знову яскраво замиготять біля дитсадків, шкіл, та будинків українських міст і селищ…