Вітчизняне мистецтво в альтернативному просторі

У Києві відбувся один з найгучніших проектів в українському художньому просторі — міжнародний художній ярмарок “ART-Kиїв contemporary”. Щорічно цей мистецький форум збирає кращих представників сучасного мистецтва: відомих художників, галеристів, кураторів, критиків, мистецтвознавців і колекціонерів, створюючи широку перспективу ознайомлення з актуальними тенденціями світового мистецтва. Цього року “ART-Kиїв contemporary” відзначив своэ 5-річчя, відсвяткувавши його найбільшою за усі роки свого існування програмою, яка була представлена в рамках Тижня презентації „Мистецького Арсеналу” з 9 до 14 листопада

За задумом організаторів, “ART-Kиїв contemporary”є відкритим контекстуальним полем для активного міжнародного співробітництва, що стимулює інтенсивність і підвищує якісний рівень українського художнього процесу. З року в рік цей проект набирає обертів і це стосується не лише його комерційної частини, але й спеціальних проектів, які привертають увагу не лише глядачів з фаховою підготовкою, а й безпосередніх учасників, кількість яких збільшується разом з географією. Цього року “ART-Kиїв contemporary” побив усі рекорди відвідуваності: вже за три перших дні там побували понад 20 тисяч гостей. „Це свідчення того, що все ж таки є високий інтерес до України, як до країни мистецтва, — переконана керівник проекту і директор комплексу Наталія Заболотна, — І цей тиждень презентації „Мистецького арсеналу” для міжнародної спільноти — ще одне підтвердження того, що в Україні є сучасне мистецтво. А це — фактично міжконтинентальний діалог, який репрезентує Україну світові”, — вважає вона.

Цього разу на виставку “ART-Київ contemporary” приїхало дуже багато іноземних гостей. Зокрема, в новоствореному музейному комплексі було представлено понад 12 тисяч квадратних метрів живого мистецтва сучасних художників з 33 -х українських та закордонних галерей”. Дві третини з усіх представлених робіт були надані вітчизняними колекціонерами, серед яких Ігор Воронов, Вікторія Тігіпко, Людмила Березницька та інші збирачі сучасного мистецтва. Також у проекті взяли участь молоді, але вже відомі українські художники Жанна Кадирова, Гамлет Зіньковський, Анатолій Белов, Володимир Кузнецов, Микита Кадан, Лада Наконечна та інші. 

„Я часто буваю за кордоном — відвідую різні мистецькі виставки і арт-проекти… Там про Україну й досі знають дуже мало, що вже й казати про наше сучасне мистецтво” — зауважує Наталя Заболотна, і додає: „Нехай же тепер усі знають, що є така країна на мапі і що вона має такий зухвалий проект — створення найбільшого в Європі музейного комплексу сучасного мистецтва”. За її словами, саме це спонукало запросити на “ART-Kиїв” найвідоміших музейників з усього світу. Зокрема, на цю пропозицію пристали куратор Музею Гуггенхайма Валері Хіллінгс, директор Музею прикладного мистецтва у Відні Пітер Нойвер, директор Музею сучасного мистецтва в Дюссельдорфі Грегор Янссен, eкс-директор Музею мистецтва Леопольд-Хьош у Кельні Доротея Аймерт, куратор Бусанської бієнале 2010 року в Сеулі Ману Д.Парк, незалежний куратор Королівського коледжу мистецтв “Париж/Лондон” Флоренс Остенде, а також представники провідних російських музеїв з Москви, Санкт-Петербурга та Новгорода. 

За тиждень за участі гостей на “ART-Kиїв contemporary” було зпроведено цілу низку різноманітних заходів: круглих столів, лекцій, майстер-класів, презентацій. Зокрема, у перші дні відбувся Міжнародний круглий стіл на тему „Музей у сучасному контексті”, який мав на меті презентацію в Україні новітніх практичних напрацювань представників провідних музейних інституцій, а також висвітлення актуальних тенденцій у сфері виставкової діяльності.  /> Головною особливістю цьогорічного арт-ярмарку, за словами його організаторів, став своєрідний синтез актуального мистецтва сучасних галерей і вулиці, представлений спеціальним проектом стріт-арту і медіа-мистецтва. Так, спеціальним гостем фестивалю став легендарний спреєр із Цюріха Гаральд Негелі, якого ще називають „патріархом вуличного мистецтва”. У 70-х роках минулого століття його роботи неодноразово порушували спокій консервативної Європи, а сьогодні їх вважають такими, що заклали підвалини в історії руху арт-стріт. 

Також свої персональні проекти представили художники всесвітньо відомого німецького арт-дуо “molitor & kuzmin”, які працюють в оригінальному жанрі світлових інсталяцій. Його учасники Урсула Молітор та Володимир Кузьмін реалізували в просторі Мистецького арсеналу проект за допомогою неонових ламп, що втілював ідею народження й чистоти. Своїми оригінальними роботами киян дивували й інші учасники спеціальної експозиції — автор безпрецедентних проектів в жанрі візуальних концертів та електронної поезії, художник перформансу Rochus Aust з Німеччини та Zevs — світові зірки стріт-арту з Франції. Крім того українські шанувальники вуличного мистецтва мали нагоду ознайомитися із творчістю найвідомішого у світі андеграундного художника, який працює в жанрі вуличного графіті Бенксі. Це стало можливим завдяки спонсорам, які допомогли придбати права на фільм „Вихід через сувенірну крамницю”, присвяченому творчості відомого графітчика.  

Організатори “ART-Kиїв contemporary” наголошують, що вони намагалися зробити акцент на простоті художньої концепції – саме тому в цьогорічний проект включено якісно нове мистецтво, що насамперед, зумовлено унікальним простором Мистецького арсеналу. „Дуже символічною для нинішньої події стала аура цього приміщення, в якому поєднується історична автентичність і прогресивна сучасність, — переконана Наталя Заболотна, — Водночас, і сам арт-ярмарок став дуже важливим мистецьким стартом для всього Мистецького арсеналу, який, ми сподіваємося, розкриє двері в Україну для всієї світової мистецької спільноти”. За її словами, з Мистецького арсеналу ні в якому разі не потрібно робити статичну установу. „Це має бути симбіоз минулого з сучасним. Ми хочемо відійти від поняття, що музей — закрита банка. Треба робити щось альтернативне, феєричне — аби затягнути сюди людей, аби він став цікавим світу, відвідувачам” – таку думку має нинішній директор комплексу.

Мистецький арсенал, дійсно, останнім часом має великий резонанс і не лише через проведення тут “ART-Kиїв contemporary”, на якому його було представлено як нову галерею. Насправді, навколо цього приміщення ще й досі не вщухають пристрасті, щодо того, яким же має бути майбутній музей в його стінах, адже саме на розробку такої концепції були витрачені чималі кошти, час і зусилля багатьох вітчизняних та іноземних фахівців. Але поки що відповіді на це риторичне запитання не прозвучало навіть від визнаних іноземних фахівців музейної справи. Можливо, вона з’явиться невдовзі після цієї події. Насправді, дуже хочеться, щоб наповнення цього унікального історичного комплексу було цікавим, в першу чергу, нам, українцям, а вже потім світові. Лише тоді про Мистецький арсенал можна буде говорити, як про справжню візитку сучасного мистецтва України.  
 
 

Читайте также по теме