Вітчизняні енергопостачальні компанії, незважаючи на невеликі суми боргів, відключають світло у військових частинах і установах Збройних Сил, забезпечення електроенергією яких є вкрай важливим для національної безпеки держави. Що вже говорити про дитячі садки, школи, лікарні…
Так… газ подорожчав, і за нього треба платити, при цьому понад чверть всієї електроенергії, що виробляється в Україні генерується за рахунок спалювання блакитного палива на ТЕС(Ц). А всього за січень 2009 року теплові електростанції (ТЕС) і теплоелектроцентралі (ТЕЦ) виробили 49% від всієї електроенергії в Україні, АЕС – 45,8% і гідроелектростанції – 5,2%. Відповідно, тарифи на електроенергію для населення підвищаться, при цьому тариф на опалювання квартир за січень вже виріс на 70%.
Отже, ризики відключення світла або гарячої води зростають, оскільки після підвищення тарифів населення менше платитиме, що призведе до ще більших боргів перед комунальними підприємствами. Однак сучасна наука пропонує альтернативу — автономне енергопостачання.
Сонячні батареї
Існує два основних види сонячних батарей: сонячні колектори – використовуються для опалення і сонячні батареї на фотоелементах – перетворюють сонячну енергію безпосередньо в електричну. Отже розглянемо варіант енергопостачання будинку за допомогою фотоелектричних перетворювачів сонячної енергії.
У разі, якщо будинок споживає 500 квт/год. електроенергії на місяць (включно з опаленням), необхідно забезпечити добове вироблення електроенергії близько 17 квт/год. При середній добовій тривалості роботи вищезазначених батарей необхідні батареї із загальною встановленою потужністю 2125 вт.
В Україні працює ряд фірм, що займаються виробництвом подібних сонячних батарей. Наприклад, київський завод «Квазар», 98% продукції якого йде на експорт. Так, завод випускає подібні батареї з встановленою потужністю до 180 вт. Прості арифметичні підрахунки говорять щоб забезпечити будинок необхідною кількістю електроенергії необхідно 12 таких батарей. При цьому самих лише батарей буде недостатньо. Крім сонячного модуля (самої батареї), до системи повинні входити такі елементи, як акумулятор, контроллер та інвертор, який перетворює постійний струм з сонячних батарей в перемінний.
Тепер підрахуємо, скільки часу необхідно, щоб окупити наш проект з автономного енергопостачанню за допомогою сонячних батарей. З розрахунку 6 доларів на 1 вт встановленої потужності для добового забезпечення будинку у розмірі 17 квт/год необхідно витратити 102 тис. дол. Думаю, легко здогадатися, що окупність проекту становитиме понад 100 років.
Так чому ж в Німеччині, Португалії, Іспанії, Данія і в інших країнах так посилено розвивається і впроваджується в життя генерація електроенергії від сонячних панелей? «Суспільства цих країн просто вирішили платити більшу ціну за відновлювану енергетику. Наше суспільство поки цього не сприйме. Багато що також залежить і від законодавчої бази» — вважає голова Національного агентства по забезпеченню ефективного використання енергетичних ресурсів Ігор Черкашин.
"Зелений" тариф
«Зелений» тариф — це спеціальний тариф, за яким згідно з українським законодавством суб’єкти вітчизняного енергоринку зобов’язані викупляти електроенергію, отриману при використанні альтернативних джерел енергії. Сьогодні «зелений» тариф в Україні складає 0,6624 гривні за 1 квт/год. В Европі такий тариф знаходиться на рівні 0,5-0,6 євро за 1 квт/год. Тому не дивно, що практично все виготовлене в Україні устаткування для генерації електроенергії від сонця йде на експорт. «В Европі існують закони, згідно з якими, у кожної людини або підприємства після того, як купила сонячні батареї, встановила їх і почала виробляти електроенергію — місцевий оператор купує вироблену електроенергію за спеціальним «зеленим» тарифом. Наприклад, в Німеччині, якщо я виробив в такий спосіб 1 квт/год електроенергії, – я можу продати його за 0,56 євро. Ось і мотивація для розвитку подібних технологій» — пояснив віце-президент Агентства з відновлюваної енергетики Андрій Конеченков.
Дійсно, якщо продавати електроенергію, отриману від сонця, в Европі термін окупності проекту сонячної міні-електростанциі становитиме менш, ніж 5 років. Але в європейських країнах теж не все "гладко". Там також є певні зловживання „зеленим” тарифом. „В Европі існують обхідні схеми коли підприємство генерує і продає всю електроенергію, отриману за допомогою сонячних батарей, при цьому споживає дешевшу електроенергію із спільного енергоринку… Для Німеччини, сьогодні це дуже велика проблема” – стверджує Ігор Черкашин.
Вітроенергетика
Електроенергія, що отримується від вітрогенераторов набагато дешевша за отриману від сонячних батарей. Проте в суспільстві існує стереотип, що вітряк – це величезна вежа з довгими лопатями, що обертаються, яку не можна застосувати для енергозабезпечення житлового будинку.
Звичайно, для промислового виробництва використовуються великі вітрогенеруючі установки з висотою вежі 50-100 м і вище
Отже, ми вирішили забезпечити автономне енергопостачання будинку за допомогою вітряка. Розглянемо такий самий будинок, з добовим споживанням електроенергії 17 квт/год. Для цього підійде вітряк зі встановленою потужністю 2 квт/год: при роботі 8-9 годин на добу (хоча він може працювати і цілодобово) він забезпечує домоволодіння необхідною енергією. Висота такого вітряка 3 метри, діаметр обертання лопатей теж 3 метри. Вітряк такої потужності не вимагає установки на спеціальну щоглу, тому його можна встановлювати на дах будинку, гаража або прямо на землю. Стартує ветрогенератор при швидкості вітру 1,5 м/с, і вартість такого задоволення становить близько 10 тис. дол. зі всіма комплектуючими. Завдяки найпростішим підрахункам видно що при сьогоднішньому курсі гривня/долар і при незмінному в майбутньому тарифі на електроенергію (що неможливо) термін окупності проекту складе більше 50 років:). Але це при роботі вітряка 8-9 годин на добу, тобто якщо взяти вітряк потужністю 1 квт/год, вартістю в 5 тис.дол. – термін окупності зменшиться в 2 рази.
Окупність такого проекту в країнах Европи, зокрема в Німеччині становить менш ніж два роки… А беручи до уваги те, що газ для ТЕС(Ц) подорожчав, і паливо для АЕС Україна купує в доларах, курс якого останнім часом виріс удвічі – тарифи на електроенергію однозначно підвищуватимуться. «В Північній Америці і Європі вітряна енергетика дуже популярна і в разі зміни тарифної політики в Україні популярність таких установок серед населення буде лише зростати» — переконаний голова правління Альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик
Комплексне рішення
Зрозуміло, що дані підрахунки були дуже приблизними, і якщо ви вирішили забезпечити свій будинок автономним енергопостачанням – необхідно звернутися до фахівців даної галузі. «Набагато ефективнішим буде комплексний підхід до забезпечення будинку енергією з альтернативних джерел. "В процесі будівництва, архітектор задає всі необхідні параметри із забезпечення будинку енергією: кількість електроенергії, пікові навантаження, кількість гарячої води та інші. Відповідно, вам можуть запропонувати використання вітряка в комплексі з сонячною батареєю або якщо поряд з будинком є водоймище – можна використовувати тепловий насос. Залежно від параметрів і розташування будинку, терміни окупності будуть значно менші, порівняно з використанням лише одного джерела" — пояснює Валерій Боровик.
А чи потрібно взагалі?
Тут загадна лише мала частина альтернативних джерел енергії. Існує таке поняття як «воднева економіка», в разі якої спалювані на сьогоднішній день види палива (нафта, вугілля, газ) замінюються екологічно чистим паливом – воднем. Проте сьогодні процес виробництва водню ще дуже дорогий для промислового або побутового використання. /> Також ми не торкнулися питання біопалива, геотермальної енергетики та ін., використання яких для побутових потреб набагато складніше, ніж вищезгадані.
Поки ж в країні криза і ростуть тарифи для населення на опалення і електроенергію — рівень оплати знижуватиметься. Тому ризик відключення гарячої води і світла в цілих мікрорайонах міст збільшується.
Тому хочеться сподіватися, що українській владі не спаде на думку фінансувати розробку «вічного двигуна», а Україна співпрацюватиме з іншими країнами в енергетичній сфері і ухвалюватиме найбільш раціональні рішення у визначенні свого енергетичного майбутнього… Але вітрячок я собі куплю:)