Як “промоніторили” епідемію

Протягом трьох тижнів, спочатку на місцевому, а потім і на загальнодержавному рівні українська влада послідовно демонструвала “страусячу” позицію. Бо саме такий строк Західним регіоном поширювалася невідома пошесть, яку називали і сезонним грипом, і невідомою пневмонією. Аж раптом у п’ятницю, 30 жовтня, коли у Тернопільській, Львівській та Івано-Франківській областях загинуло вже ПОНАД ТРИДЦЯТЬ ОСІБ, з’ясувалося: ми живемо у середині лиха, країна охоплена епідемією грипу А/Н1N1!

Ще декілька місяців тому, коли “свинячий” грип з’явився тільки у Мексиці, потім поширився у Південній Америці, й окремі випадки його з’явилися у Європі, навіть у сусідній з нами Польщі, Україна відзвітувала про готовність до навали вірусу. Була ухвалена урядова програма, виділені чималі кошти для створення системи спецлабораторій, закупівлі тест-систем та противірусних препаратів, пригадується збиралися навіть тепловізори в аєропортах встановлювати. З часом ця тема втратила популярність, громадяни з подачі влади й ЗМІ перейнялись більш нагальними проблемами — майбутніми виборами і скандалами з ними пов’язаними, а також поглибленням економічної кризи.

Коли з’явилися перші відомості про поширення у західних областях чи то грипу, чи то пневмонії, представники Мінохорони здоров’я стверджували, що Україна стовідсотково підготовлена до зустрічі з грипом А/Н1N1. Зокрема, 28 жовтня в ефірі одного з телеканалів перший заступник Головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська заявила: держава має всі засоби для моніторингу “свинячого грипу”. «В регіонах працюють вірусологічні лабораторії на базі Державної санітарної епідеміологічної служби, вони мають необхідне обладнання і реактиви. У випадку підтвердження грипу А матеріал направлятиметься в Київ, де є також 2 лабораторії, які проводитимуть дослідження цього збудника і робитимуть діагностику з тест-системами на грип Н1N1», — наголосила вона. За словами Мухарської, «уряд затвердив план, як всі системи мають працювати. В усіх регіонах визначені лікувальні заклади, інфекційні стаціонари для допомоги хворим на випадок поширення грипу Н1N1».

Від спічу першої заступниці головного санітарного лікаря тоді з’явилося оманливе відчуття впевненості. Та все ж не давала спокою думка: чому такі можливості не застосовуються прямо зараз, коли Західний регіон потерпає від сезонного грипу? Адже і перестархуватися не завадило б, і противірусні препарати мають широкий спектр дії, то може треба відчинити ті шафи і лабораторії? Знайшла тільки два варіанти відповіді: або місцеві медики чекали «відмашки» з центру, який спав собі спокійно, або й не було тих шаф і лабораторій у казковій кількості, про яку розповідали представники МОЗу.

Пригадуються слова зі Святого Письма «Все буде перевірено полум ‘ям»… Коли у хаті пожежа, безглуздо виконувати роботу над помилками вчорашньої контрольної, треба рятуватися. Але, схоже, «гальмо» у головах української влади, котре, вочевидь, не давало хоч якось підготуватися до майбутньої епідемії, і зараз не відпустило. Секретар Ради національної безпеки і оборони Раїса Богатирьова в ефірі одного з телеканалів 30 жовтня заявила, що чи не першочерговим завданням влади наразі є реформування санітарно-епідеміологічної служби та запровадження щеплень проти «свинячого» грипу. На що одразу отримала відсіч лікарів: під час епідемії щеплення ніхто у світі не робить, з цим ми страшенно запізнилися, як, зрозуміло, і з реформами.

А тепер варто знов пригадати недалеке минуле. За результатами тестів, проведених у США, штами вірусу грипу А/Н1N1 стійкі до звичайних протигрипозних препаратів, але, як заявив 28 квітня цього року представник ВООЗ Грегорі Хартл, «ліки, а саме препарат «Таміфлю» (Озельтамівір) ефективні проти нового грипу, хвороба виліковна. За словами міністра охорони здоров’я України Василя Князевича, сказаними на початку травня, «Україна має достатні запаси цього препарату». /> Важко уявити, що відбувається у Тернополі чи Львові, якщо вже вчора у жодній київській аптеці не було марлевих пов’язок і так само миттєво зникли «дешеві» противірусні засоби. А згадуваний «Таміфлю» ніхто і в очі не бачив! Аптекарі кажуть, що за вчорашній день громадяни «розмели» двотижневий протиепідемічний запас ліків. За словами знайомих і з власного досвіду знаю — вдалося придбати далеко не все. Влада продовжує роздавати обіцянки, що у понеділок запаси ліків буде відновлено, а також намагається налякати фармацевтів, що подекуди наживаються біді. Однак і досі залишається невідомим, де візьмуть незаможні громадяни, яких зараз, за статистикою, у державі близько 50%, 200-300-400 гривень на мінімальний протиепідемічний «кошик»…

«У Києві не відчувають ще тих проблем, які вже є на сьогодні у Тернополі. Знані і шановані нами політики вкотре, на жаль, «піаряться». Ми хотіли би, щоб ви у цей критичний, складний час могли надати допомогу нам, лікарям, і надати її уже сьогодні, ну, може, завтра. Тому що післязавтра вона вже буде не настільки потрібна. Наші люди сьогодні працюють, як волонтери. Ми надаємо кваліфіковану допомогу усім, жертовно щоденно ходимо на роботу. Субота і неділя у нас у Тернополі оголошені робочим днем, і жоден медичний працівник не відмовився вийти на роботу, тому що наші лікарні переповнені важкими хворими, які не можуть бути без нагляду. Зараз з вуст політиків звучить багато обіцянок, сьогодні у Тернополі була прем’єр-міністр, пообіцяла, що, може, у неділю буде лабораторне обладнання. Але допомога потрібна уже», — висловився головний лікар комунальної лікарні швидкої допомоги м. Тернопіль Ярослав Чайківський.

Маємо новий «месидж» від міністра охорони здоров’я. Як повідомила прес-служба МОЗу, Василь Князевич попереджає «про високу ймовірність зараження новим штамом грипу АH1N1 Каліфорнія з високою вірогідністю летальних випадків»…

Гадаю, найбільше, що зараз може зробити влада для свого народу – це перестати виправдовуватись, вигадувати термінові «плани Барбаросса», а просто зробити все, щоб захворіло якнайменше людей. Тобто, забезпечити ліками, засобами захисту, тестами, грошима, гуманітарною допомогою, зрештою навіть якщо самій владі доведеться не спати й не їсти, ба й навіть самим захворіти на страшний грип (не все ж вмирати дільничним лікарям), поки не вщухне епідемія. Хочу окремо підкреслити, що маю на увазі не тільки уряд, а й Президента, і депутатів. Бо, здається, нарешті прийшов час відповідати не лише на урочистих зібраннях, а безпосередньо у житті.

Читайте также по теме