Європейський банк реконструкції та розвитку* вирішив, що криза — підходящий час для вкладання грошей і у 2009 році заплановано збільшити обсяги інвестицій та розробити кілька нових масштабних проектів. Україна в “кошторисі” банку посяде одну з основних позицій.
На сьогодні Україна за обсягами інвестицій ЄБРР поступається лише Росії. Минулоріч банк прокредитував українські проекти на $1 млрд. “Цього року ми готові залучити більше коштів”, — повідомив журналістам наприкінці триденного візиту до Києва президент ЄБРР Томас Міров. При цьому, за його словами словами, інвестиції стосуватимуться переважно двох галузей: фінансової (зокрема кредитування банків) та енергетичної. “В обидва сектори ми готові вкласти від 1 до 1,3 млрд. дол.”, — сказав Міров. Окрім основних напрямків діяльності, президент ЄБРР наголосив, що для організації наразі принципово важливим залишається погодження Україною спільної діяльності з МВФ та отримання другого траншу кредиту. «Ми бачимо необхідність у скоординованих і консолідованих діях української влади – зокрема в питанні налагодження співробітництва з МВФ. Ризики зростають і необхідно діяти якомога швидше. Для нас це багато означатиме», — зазначив він. />
Рефінансування банків
Заявлені обсяги кредитування українських банків, за словами президента ЄБРР, цього року складуть близько $500 млн. Томас Міров стверджує, що Україна серед європейських країн зазнала втрат від кризи мало не найбільше, і одні з найболючіших ударів отримали саме банківські установи. “Триває активний діалог із низкою банків, які в сукупності становлять значну частину банківського сектору України. Наша мета — посприяти тому, аби банки були спроможні кредитувати”, — наголосив керівник ЄБРР.
Серед передумов співпраці з українськими банками Міров назвав послідовний фінансовий аудит, а також налагодження корпоративного управління та прозорість діяльності. “Ми відкриті до співпраці за умови, що гроші використовуватимуться для вирішення реальних проблем”, — додав він. За словами керівництва ЄБРР, отримати кредити зможуть до 20 українських банків — наразі тривають переговори. “Остаточна кількість стане відома лише після проведення нашими спеціалістами оцінки аудиту установ”, — наголосив президент банку. Орієнтовні терміни підписання угод — від найближчих двох тижнів до кількох місяців, каже Томас Міров. “Сума і умови залежатимуть від конкретних потреб. Ми враховуватимемо плани банку надалі кредитувати корпоративний сектор, а також бажання брати участь у реалізації наших проектів з енергозбереження”, — зазначив він.
Президент ЄБРР уточнив, що банк не змінюватиме обсяг кредитів залежно від девальвації гривні. “Подібне явище варто враховувати, проте уряду України потрібно виявити і усунути причини, які тиснуть на національну валюту. Зараз не ті економічні умови, щоб через девальвацію ми збільшували обсяг кредитування”, — сказав керівник банку. Томас Міров додав, що ЄБРР сьогодні активно закликає великі європейські банки, які мають представництва у різних країнах (в тому числі і в Україні), підтримати філії і не перекладати “тягар” на великі кредитні установи. “Це їхній обов’язок, і в умовах кризи важливо цей обов’язок виконати”, — підкреслив президент ЄБРР.
Енергозбереження
Акценти на програми енергозбереження та розвиток енергетичної галузі в Україні, схоже, цьогоріч стануть мало не провідними у напрямках діяльності ЄБРР. “Допомога енергетичній галузі включатиме підтримку газового сектору, вирішення питання щодо Чорнобильської АЕС, а також проекти енергозбереження”, — зазначив Томас Міров, додавши, що “йдеться про актуальні проблеми енергозбереження, які розроблятимуться спільно з українськими спеціалістами”. Серед основних проектів, повідомили в ЄБРР, буде модернізація ліній електроепередачі та використання альтернативних джерел енергії. Томас Міров наголосив, що ЄБРР вигідно співпрацювати з Україною у сфері енергетики. «В Україні і надалі залишається дуже високим співвідношення енергоспоживання до рівня ВВП, тому поле співпраці у цьому секторі для нас величезне», — сказав він.
За словами старшого економіста Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдара Газізуліна, розвиток сектору енергетики є традиційним пріоритетом ЄБРР, оскільки банк інвестує переважно в інфраструктурні проекти. “До того ж, через зростання ціни на газ підвищення енергоефективності є одним із пріоритетів для України”, — наголосив експерт.
За інформацією керівництва ЄБРР, в Україні ініціюватиметься також запровадження “вуглецевих” кредитів. “Ми плануємо допомагати компаніям працювати ефективніше за рахунок використання їхніх квот викидів вуглецю”, — повідомив журналістам керівник ЄБРР в Україні Андре Куусвек. За його словами, подібні ініціативи вже були “випробувані” на столичній цукровій компанії «Астарта», а також на Івано-Франківському цементному заводі. Окрім того, наголосив Куусвек, ЄБРР ініціює активізацію кредитних ліній через місцеві банки у регіонах України для кредитування малих та середніх енергопідприємств, а також для підтримки сектору житлово-комунального господарства.
Агропромисловий комплекс
Серед нових напрямків інвестування в Україні ЄБРР виділяє кредитування сфери сільського господарства. “Це абсолютно нова ініціатива, поки немає конкретних проектів, усе — на стадії розробки. Проте ми готові інвестувати в агропромисловий комплекс на всіх ланках”, — заявив Томас Міров. За його словами, сфера АПК в Україні на сьогодні одна з найбільш перспективних. “Ми вбачаємо значний потенціал України стати світовим постачальником якісних продуктів харчування і готові фінансувати цю сферу у всіх секторах”, — підкреслив Томас Міров.
За словами Ільдара Газізуліна, заявлена президентом ЄБРР сума в $1,3 млрд. інвестицій може бути відкоригована. “План щодо інвестицій складається наперед — вірогідно, ЄБРР не врахував майбутнє погіршення економічних умов у світі, коли заявляв про таку суму. Окрім того, нам відомо, що кредит для “Укрзалізниці” вже відтерміновувався і переглядався. У даному випадку це також можливо”, — сказав експерт.
Проте наразі плани та суми озвучені. І поки про перегляд обсягів інвестицій керівництво ЄБРР не заявляло. Тому банкам, українській енергетиці та АПК поки доведеться завмерти в очікуванні немалих внесків у підтримку розхитаної кризою української економіки.
*Довідка. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) був заснований у 1990 році, коли у багатьох країн Східної Європи назріла необхідність переходу до ринкової економіки, а відповідно і в інвестиціях. На сьогодні ЄБРР розгортає діяльність у 30 країнах Центральної Єропи та Азії, де є найбільшим інвестором та окрім виділення власних коштів залучає також обсяги прямих іноземних інвестицій. Членами ЄБРР є 61 країна (серед яких і Україна) та дві міжнародні організації (Євроспільнота та Європейський інвестиційний банк).