"Якщо спочатку план співпраці ЄС із східноєвропейськими державами полягав у тому, аби спинити відновлення Росією своїх традиційних сфер впливу (Україна, Грузія і т.д.), то тепер головна мета Брюселя — стабілізувати цей регіон, який стає все більш економічно та політично нестійким", — пише американська газета “The New York Times”
Цього четверга у Празі пройде саміт, де представники Євросоюзу зустрінуться із шістьма державами східноєвропейського регіону — Білорусю, Україною, Молдовою, Азербайджаном, Вірменією та Грузією — аби більш детально обговорити план "Східного партнерства", який ЄС хоче представити як альтернативу економічному та політичному впливові зі сторони Росії.
"Захід нарешті зрозумів,- зазначає видання, — що слід приділяти більше уваги колишнім радянським державам, зокрема, допомагаючи їм економічно та політично. Канцлер Німеччини Ангела Меркель навіть вирішила особисто відвідати саміт, хоча скоріше за все ані прем’єр Британії Гордон Браун, ні президент Франції Ніколя Саркозі не приїдуть на нього. Німеччина ж традиційно не хоче, щоб відносини між ЄС та Росією, які постійно псуються через бажання Заходу зробити Україну та Грузію членами НАТО, ставали все гострішими, тому віддає перевагу врегулюванню цього питання особисто".
Експерт Європейської ради із зовнішніх відносин Ніцу Попешку стверджує, що Брюсель розглядає цей саміт "як зібрання головних босів компанії, які мають розробити план кризового менеджменту для порятунку слабких економік екс-радянських держав".
Економіки України, Молдови та інших держав цього регіону й справді перебувають, за оцінкою видання, у гнітючому стані. Минулого тижня міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмер заявив, що економічна ситуація, зокрема, в Україні є "дуже далекою від ідеальної" і, що Банкова та Грушевського ніяк не можуть почати плідно співпрацювати, аби покращати фінансовий стан держави.
Молдова, яка нещодавно пережила складні президентські вибори, що супроводжувалися масовими акціями протесту та звинуваченнями президента Вороніна на адресу румунської влади у бажанні відновити території так званої "Великої Румунії", також намагається підтримати свій слабкий економічний стан. На саміті першим на порядку денному буде обговорення питання про те, як спинити економічну рецесію у східноєвропейських державах та яким може бути її можливий вплив на їхнє геополітичне становище.
"На жаль, Чехія, яка є господарем саміту і яка поки що головує у ЄС, сама опинилася у далеко не кращій політичній ситуації, адже уряд прем’єра Тополанека нещодавно був змушений піти у відставку через незадовільні результати роботи, — пише “The New York Times”. — Росія ж, в особі міністра закордонних справ Сергія Лаврова, заявила, що ЄС має бути акуратнішим у співпраці із екс-радянськими державами, адже вони все одно географічно залишатимуться під впливом Москви".
Підготувала Л. Дубенко.