У Донецьку з’явилися попередження про картопляну паличку- бактерію, що через високі температури перетворює хліб в отруйний. Іще небезпечнішими спека зробила пункти швидкого харчування.
Технологи попереджають: підвищена температура сприяє активізації і без того небезпечної влітку картопляної палички. Це стосується і захворювання хліба.
"Картопляна паличка вона скрізь. Вона осідає на зерно, разом із зерном потрапляє в муку. При випічці картопляна паличка не гине. Вона не боїться високих температур", — зазначила завідувач лабораторії хлібокомбінату Ольга Дьяконенко.
Сприятливі умови для цієї бактерії – температура +35 і поліетиленова упаковка. Про "хворий" хліб попереджають самі виробники. Зокрема, на Донеччині, на всіх точках продажу хліба висять відповідні оголошення.
Для того, щоби хліб недузі не здався, фахівці радять зберігати його в холодильнику. Мовляв, у таку спеку в тій же хлібниці він "протримається" у кращому випадку годин тридцять.
"Хліб є ураженим якщо з’явився фруктовий запах у хлібі, якщо м’якуш став липким, заминати, якщо м’якуш стає схожим на тісто, він розкладається ", — додають у лабораторії.
У санепідемстанції запевняють: цього літа із хлібною хворобою ще не зустрічалися, однак не приховують — наслідки її не безневинні. В процесі своєї життєдіяльності вона виробляє токсичні речовини і ці речовини можуть негативно впливати на організм людини.
Через надміру високі температури, зростає небезпека вуличних фаст-фудів. Там санітарні норми і без спеки часто бувають досить умовним поняттям.
Спека, наголошують фахівці, і без того сильний стрес для організму. Тож у таких умовах радять не випробовувати його на міцність зайвий раз неякісними харчами.
За матеріалами: ТСН