На Одещині завершується проект з облаштування так званих «сухих екологічних туалетів» у сільських школах. Фінансову підтримку надають європейські фонди.
У селі Щербанка Одеської області в січні облаштують шкільний «туалет майбутнього». Це останній з сухих туалетів, що організація Чорноморський жіночий клуб встановлює в школах на Одещині. Раніше, як розповіла лідерка громадської організації МАМА-86-Одеса/Чорноморський жіночий клуб, Світлана Слесаренок, відходи з туалету у школі Щербанка поступали в річку Кучурган, а потім вже звідти — до річки Дністер. Як говорить одеситка, нині збудували вже 5 таких туалетів в Одеській області в селі Степанівка, Щербанка, Степове, Граданиці й Полєзноє. «Біля кожного такого сухого туалету ми розбили гарні парки, посадили так, що цвітуть кущі від весни до пізньої осені і в цих парках використовуватимуть продукти з цих сухих туалетів», — ділиться пані Слесаренок.
За її словами, з екологічної точки зору сухий туалет – ідеальний. «Він не вживає води, а ми мешкаємо у сухому засушливому регіоні, й не забруднює навколишнє середовище, тому що відходи не йдуть в річки, де більшість очисних споруд не працює, коли ми п’ємо те, що є відходами», — запевняє лідерка Чорноморського жіночого клубу. Та додає, що так працює природний ланцюжок, в сухому туалеті відбувається просте природне розділення відходів на сухі й уріну. «Уріна окремо іде в цистерну, тобто вона не забруднює довкілля і її можна брати для поливу декоративних рослин, а фекалії ідуть в компостну камеру, де вони компостуються. І через 2 роки перекомпостована маса – це те, що можна взяти в руки, вона не має запаху, це те, що продають в квіткових магазинах як добриво в пакетиках, тобто в результаті у нас немає зовсім відходів», — пояснює одеситка.
Слесаренок називає сухі туалети – «туалетами майбутнього»: «Тому що сьогодні рівень деградації натуральних природних екосистем зашкалює. Людина давно використовує те, що вже вичерпано». Світлана Слесаренок каже, що школярі у селах з першого ж разу розуміють, як користуватись цим туалетом, і що це не космічна техніка, хоча вигадали спершу такий туалет для космосу.
З фінансами допомогли французький приватний фонд Foundation Ensemble та МЗС Нідерландів. «Але й з хотілось би, щоб рідна українська держава згадала, що діти в 21-му сторіччі повинні ходити до теплих шкільних туалетів», — каже Слесаренок. Такі туалети, за її словами, є ще в Полтавській області, в Ніжині і в Новій Каховці.
За матеріалами: Німецька хвиля