Український інститут національної пам’яті закінчив формування нової концепції історичної науки для школярів.
Про це заступник голови Українського інституту Національної пам’яті Владислав Верстюк заявив сьогодні на прес-конференції в Києві, передав кореспондент ГолосUA.
За його словами, концепція передбачає повну заміну усіх підручників з історії України для учнів з 5 до 12 класу.
«Нашим завданням була, фактично, деполітизація та деідеологізація історичного курсу для того, щоб він не викликав приливів сил у одних крайніх та лють — у інших. Дуже важливо аби суспільство сприйняло нову концепцію, тому що вона дає ниточку, може, штрихпунктир до того, як примирити Схід та Захід. Іншого вибору немає, бо ані радянську історію не сприймуть на заході України, ані західний націоналістичний варіант не буде підтриманий на сході. Те, що ми пропонуємо, повинно людей примирити», — наголосив учений.
Водночас, завідувач кафедри історії НАУКМА Наталія Яковенко запевнила, що йдеться не про переписування історії, а «про зміну її парадигми». «В ідеалі нові підручники історії повинні сприяти формуванню в школярів ліберально-демократичних цінностей, привчати їх шанувати чуже життя та чужі права, з повагою ставитися до іншої культури та мови», — відзначила доцент історичних наук.
На думку фахівця, принцип антропологізації, закладений у основу концепції повність змінить весь виклад історії. «Жертвами такої зміни підходу стала політична та мілітарна історія. Також було усунуто призму колоніального гніту, який спостерігається у сьогоднішніх підручниках з історії та етнонаціональний принцип формування історії України, а за основу взято територіальний, згідно з яким усе, що відбувалось на території України автоматично вважається частиною її історії. Ці моменти є найпринциповішими», — заявила Н. Яковенко.
При цьому історики не змогли спрогнозувати, коли нові підручники з’являться у школах. За їхніми словами це залежатиме і від фінансування, і від рішення викладачів-методистів, які вирішать чи можна впроваджувати нові підручники у 12-их класах чи тільки починаючи з 5-их. «Боюсь, що в наш зміниться ще не один президент, доки ці підручники з’являться в школах…», — відзначила Н. Яковенко.
Нагадаємо, що два роки тому за дорученням Кабінету міністрів України було створено робочу групу з провідних українських істориків при УІНП, завданням яких було розробити нову концепцію історичної освіти в Україні.
А. Береза