Державний комітет з технічного регулювання і споживчої політики має намір створити мережу лабораторій після прийняття відповідної постанови Кабміну «Про маркування продуктів, що містять ГМО».
Наказ про початок дії міжнародних стандартів, що визначають методи виявлення ГМО, має набрати чинності вже 1 травня, повідомили «Экономические известия».
За словами голови комітету Лариси Лосюк, створення лабораторій стане можливим протягом трьох-шести місяців після прийняття постанови.
За даними Держспоживстандарту, зараз в Україні функціонують п’ять таких лабораторій, три з яких знаходяться в підпорядкуванні МОЗ, дві — у підпорядкуванні комітету: лабораторія молекулярних досліджень при ДП «Укрметртестстандарт» і ДП «Вінницястандартметрологія».
Україна має запровадити маркування продукції, що містить ГМО, після того, як буде створена ефективна система контролю. Тим часом в Україні вже затверджені національні стандарти для продукції, що містить ГМО. Так, з 1 травня повинні почати діяти міжнародні стандарти визначення методів виявлення ГМО і їх похідних в харчових продуктах. Це закріплено відповідним наказом Держкомітету по питаннях технічного регулювання і споживчої політики.
Проте за словами першого заступника голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тімочко, порядок маркування може бути затверджений Кабміном лише за однієї умови — коли всі відповідальні установи і відомства його завізують. Постанова вже пройшла 32 візи, на сьогодні лише Мін’юст відмовляється підтримати цей варіант.
На думку Тетяни Тімочко, причиною непідписання даного документа може бути лобіювання інтересів транснаціональних корпорацій.