ГолосUA
07:42 29/04/2010

ЄС: Україна вичерпала кредит довіри

Україна не зробила певних кроків у бік інтеграції в Євросоюз, що обіцяла багато років. У зв’язку з цим кредит довіри до України у країнах Європи вичерпано.

Про це заявив посол міністерства закордонних справ Чеської Республіки зі спеціальних доручень у питаннях енергетичної безпеки при Євросоюзі Вацлав Бартушка.

«Я не хочу нікого образити, але для мене, як і, я впевнений, для більшості європейців, зокрема чиновників Євросоюзу, незрозуміло, як можна змішувати знижку на газ з перебуванням військової бази на території країни. Ми живемо у світі символів. Новина про те, що Україна поміняла знижку на газ на 25-річне базування Чорноморського флоту РФ і через це в українському парламенті відбулася бійка, – дуже погана новина для інвесторів. Минулого року The Wall Street Journal опублікувала велику статтю про Чехію. Видання написало, що ми повертаємося обличчям до Москви. Такого висновку вони дійшли після того, як авіакомпанія CSA відкрила шість нових рейсів у СНД і скоротила кількість рейсів до Нью-Йорка. Через цю публікацію ми втратили західні інвестиції. Тим часом за рішенням CSA не було взагалі жодної політики – на відміну від рішення Кабміну», – говорить Бартушка.

За його словами, в Україні уряд домовляється про комерційні питання. Кабмін бере на себе функції, яких немає у керівництва Євросоюзу. «І, звичайно, все це виглядає дивно для європейського менталітету. Тому цей договір у Євросоюзі ніхто не зрозумів», – додає Бартушка.

Говорячи про те, чи може вплинути підписання договору на перспективи інтеграції України в Євросоюз, посол сказав таке: «Питання не тільки в цьому договорі. Україна багато років обіцяла зробити певні кроки в бік інтеграції у Євросоюз. Вона їх не зробила. Кредит довіри до України у країнах Європи вичерпано. Чехія 15 років працювала над тим, щоб вступити в Євросоюз. Ми працювали день і ніч тільки на це. Україна нічого не зробила. Не зробила, тому що не розуміє ні того, що потрібно робити, ні того, навіщо це потрібно».

«Минулого року був інший уряд, але він теж нічого не зробив. Я розмовляв з одним з високопоставлених членів уряду Юлії Тимошенко. Він мені сказав: «Ми б хотіли добитися безвізового режиму з країнами Євросоюзу». Я йому розповів, що повинна зробити для цього Україна. Цей чиновник відповів мені: «Розумію, безвізовий режим – це складно. Давайте краще поговоримо про те, що реально. Про вступ України до Шенгенської зони». Тобто він навіть не розуміє, що вступ до Шенгенської зони набагато складніший за введення безвізового режиму. Як, маючи такі кадри, в принципі можна інтегруватися в Євросоюз?» – здивувався Бартушка.

Він вважає, що якби Україна використовувала максимум можливих технологій енергоефективності, вона досягла б незалежності від Росії.

«Країна видобуває 20 млрд кубометрів газу на рік. За великим рахунком цього об’єму може бути достатньо і для населення, і для комунального сектора. Плюс максимум 10 млрд кубометрів газу для промисловості, який можна було б докуповувати у країнах Середньої Азії. Але для цього потрібні глобальні зміни в економіці і повне оновлення комунального господарства. А до цього в Україні ніхто не готовий. Україні варто було б задуматися, що з 2013 року, коли буде закінчена перша гілка Nord Stream, вона перестане бути транзитною країною для Західної Європи. Вона стане транзитною країною виключно для Східної і Центральної Європи. Навіть до нас, до Чехії, через Україну газ більше не надходитиме. Він у повному об’ємі надходитиме з Німеччини. Україна перестає бути глобальним транзитним гравцем на газовому ринку, тому добиватися поступок від Росії буде дедалі складніше і складніше. А отже, в перспективі від газу треба відмовлятися максимально», – вважає посол. />  

Читайте также по теме