Сьогодні світ відзначає 200-річчя від дня народження письменника, який здавна був проблемним як для України, так і для Росії. Миколу Гоголя, який народився у Полтавській губернії, а в зрілому віці переїхав до Петербурга, визнають «своїм» обидві братні держави. Якщо на Тараса Шевченка, який також жив за межами сучасної України, Росія ніколи не претендувала, то для найбільш невгамовних особистостей 200-та річниця з дня народження Миколи Гоголя може стати приводом для розгортання безкінечної суперечки: «наш» цей письменник чи «ваш»?
Гоголь – наш, ваш, спільний?
У той час як Державна Дума оголосила Гоголя «російським письменником», українські громадсько-політичні діячі були на диво толерантними щодо національної приналежності творця. Так, народний депутат від НУНС Олесь Доній повідомив, що «підв’язувати під Гоголя чиюсь політичну позицію – це неправильно». Замість цього, на думку політика, потрібно говорити культурними категоріями. Він навів приклад Франца Кафки: чиїм вважати єврейського письменника, який творив німецькою в Празі (Чехія), яка тоді входила до Австро-Угорської імперії? Аналогічна ситуація, на думку Донія, відбувається і з Гоголем, якого інколи намагаються розірвати між двома народами.
Як зазначає голова Національного союзу письменників України Володимир Яворівський, «ділити Гоголя – безперспективно». Микола Гоголь , на його думку, є письменником, який має українське коріння та російську крону. Тому головне – щоб «його творчість вивчали, і вивчали глибоко».
Народний депутат від Партії регіонів Дмитро Табачник також переконаний, що Микола Гоголь є і українським, і російським письменником. У той же час, політик вважає несправедливим те, що творчість Гоголя в Україні вивчається в курсі іноземної літератури. На його думку, цілком логічно, що цього письменника потрібно вивчати в курсі вітчизняної літератури як українцям, так і росіянам.
Думку політиків поділяють більшість українців. Згідно з дослідженням, яке проводилось компанією Research & Branding group, 39,8% опитаних вважають, що Микола Гоголь – одночасно і український, і російський письменник. Те, що Гоголь є виключно російським письменником, підтвердили майже 30% громадян. Проте, Гоголь все ж таки є рідним для українців, адже 60% опитаних визнали його «своїм». При цьому 59% українців вважають, що 200-річчя потрібно святкувати разом із Росією, а 42% переконані, що фігура Гоголя об’єднує два народи.
Цікавим є той факт, що виключно українським письменником Миколу Гоголя називає лише кожен п’ятий опитаний. Вірогідно, дається взнаки не тільки радянська пропаганда всього російського, але й те, що зараз Гоголь вивчається в українських школах в курсі зарубіжної літератури. Як би там не було, але російська сторона підготувалась до гоголівських урочистостей більш помпезно, аніж українська. Якщо сусіди святкуватимуть переважно на державному рівні, то в Україні частина акцій буде проводитись за ініціативи громадських організацій.
Програма-мінімум та особистий піар
Міністерство культури і туризму України підготувало низку стандартних заходів для відзначення 200-річчя письменника. Зокрема, ще в 2008 році було випущено іменний конверт та зчіпку з двох марок «Микола Гоголь» і «Тарас Бульба». А 27 лютого цього року було введено в обіг ювілейну монету із зображенням Гоголя. Окрім того, мінкультом наприкінці березня 2009 року було впроваджено літературно-мистецьку премію імені М.В.Гоголя. Нагороду в розмірі 12 млн. 420 тис. грн. щорічно вручатимуть за кращі твори, що популяризуватимуть культуру України в світі. Окрім того, було розроблено туристичний маршрут «Гоголівські місця», який має бути успішно реалізовано до 2012 року.
План культурно-мистецьких заходів на квітень також є досить передбачуваним. У пишноті урочистостей змагатимуться 2 регіони: Полтавська область та місто Київ. Причому, не можна сказати, що Полтава буде аутсайдером. За словами міністра культури і туризму України Василя Вовкуна та заступника голови Верховної ради України Миколи Томенка, Полтавська область представила цілу низку соціально-культурних проектів, частину з яких буде втілено протягом цього місяця. Літературно-мистецький фестиваль, відкриття пам’ятників, театральні вистави та конкурс карикатур – це неповний список того, що чекає на полтавчан та гостей свята. Київська програма відзначилась кількома виставами та художньою виставкою графічних робіт. Оце, власне, і вся державна акція.
Проте, до вшанування видатного письменника підключились і громадські організації. Зокрема, режисер Влад Троїцький черговий раз проведе мистецький фестиваль ГОГОЛЬFest. Перший із концертів пройде в квітні, а решта заходів відбудеться в вересні цього року. У свою чергу, Олег Скрипка вирішив звернутися до української складової творчості Миколи Гоголя та влаштувати вечорниці. За словами музиканта, українське етно-диско пройде в московському клубі «Гоголь».
Окрім того, долучитися до свята вирішив Микола Томенко. За його словами, державні заходи – це «монета, марка, 2 вистави та 1 урочисте засідання». На противагу цьому, політик пропонує власний двоетапний проект. По-перше, у 8 містах України вже встановлено рекламні білборди з цитатами Миколи Гоголя та тематичними ілюстраціями. По-друге, разом з Національним радіо було створено цикл передач, що ознайомлять слухачів із уривками з кращих творів літератора. Щоправда, Микола Томенко не встояв перед особистими амбіціями та видав науково-популярне дослідження «Український романтик Микола Гоголь». За словами автора, книга не претендує на науковість та буде презентована у Полтаві.
Необхідно також зазначити, що кілька заходів проводяться спільно двома державами. По-перше, в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі проходять українсько-російські урочистості з нагоди дня народження Миколи Гоголя. Програми двох держав доповнюють одна одну: Росія презентує книжкову виставку, тоді як Україна показує світу графічні роботи за мотивами творчості Гоголя від художника Сергія Якутовича. Також, за словами голови Національного союзу письменників України Володимира Яворівського, днями вийшло багатотомне видання Миколи Гоголя, в якому художні твори подані в авторській редакції. Передмову до видання написали посол Росії в Україні Віктор Черномирдін, а також Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. Проект буде представлено сьогодні ввечері в Москві, а згодом його зможуть оглянути і українські читачі.
Незважаючи на те, проводяться урочистості із добрих намірів чи задля піару, головним є факт: пам’ять Миколи Гоголя в Україні вшановано. Тому в цей день варто забути про особисті амбіції та згадати про мистецтво: воно, кажуть, об`єднує та збагачує.