Хочете достроково зняти депозит? Вам сюди!

Під кінець робочого дня п’ятого грудня Національний банк України надіслав всім банківським установам листа із новою Постановою № 413. В одному з пунктів Постанови було сказано: „визнати такою, що втратила чинність, Постанову Правління Національного Банку України від 11.10.2008 № 319 „ Про додаткові заходи щодо діяльності банків” (зі змінами)”. Такі дії НБУ викликали здивування у банкірів. Проте ще більше запитань виникло у вкладників, а саме головне: чи можна нарешті достроково зняти депозити?

Отже, як можна достроково зняти кошти з депозитного рахунку в банку? 

Згідно з пунктом 2 Постанови Правління НБУ № 413 від 04.12.2008 року «Про окремі питання діяльності банків», банкам наказано «уживати всіх необхідних заходів щодо забезпечення позитивної динаміки зростання обсягів депозитів (передусім у національній валюті України) з метою недопущення дострокового повернення коштів, розміщених вкладниками».

Таким чином, цей пункт вступив у протиріччя із статтею 1060 Цивільного кодексу України № 435-4 від 16.01.2003 року, яка свідчить, що обмеження доступу до коштів незалежно від типа депозитарного договору не допускається.

Крім того, згідно зі статтею 56 Закону України «Про Національний банк України» № 679-14 від 20.05.1999 року, НБУ зобов’язаний подавати на реєстрацію свої нормативні акти, у тому числі і постанови в Міністерство юстиції України. Постанови НБУ № 319 і № 413 не були подані на відповідну реєстрацію.

Відповідно, норма пункту 2 Постанови № 413 суперечить нормам актів вищої юридичної сили і згідно теорії права і правовідносин не підлягає застосуванню.

Виходячи з цього, вкладник має право піти двома шляхами: позасудовим або судовим.

Позасудовим шляхом можна спробувати залагодити конфлікт шляхом написання письмової заяви в банк про повернення депозиту.

Судовий шлях триваліший, але й ефективніший. Необхідно подати позов до суду на банк, і, пройшовши процедуру судового розгляду, який може тривати до двох місяців згідно зі статтею 157 Цивільного процесуального кодексу України, отримати виконавчий лист, який необхідно подати на виконання у відділ державної виконавчої служби за місцем знаходження банку. Державний виконавець має право миттєво заарештувати всі рахунки банку, окрім кореспондентських, та вилучити з них суму, що належить вкладнику плюс виконавчий збір.

Чинним законодавством України типова форма заяви вкладника до банку про видачу депозиту не визначена. Відповідно до «Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній і іноземній валютах», затвердженою постановою Правління НБУ від 12.11.2003 року № 492, зареєстрованою в Мін’юсті 17.12.2003 року за № 1172/8493, в редакції, що діє, визначена лише типова форма заяви до банку про закриття поточного рахунку (додаток № 13).

Щодо депозитних рахунків цією Інструкцією визначене таке.

Відповідно до пункту 10.11. Інструкції, незалежно від того, на яких умовах укладався договір банківського вкладу (на умовах видачі вкладу за першою вимогою або на умовах повернення вкладу після закінчення встановленого договором терміну або на інших умовах повернення вкладу), банк зобов’язаний видати вклад або його частину за першою вимогою вкладника – фізичної особи.

Відповідно до пункту 20.7. Інструкції, для дострокового розірвання договору банківського вкладу або повернення частини вкладу за бажанням вкладника – фізичної особи вкладник зобов’язаний повідомити про це банку шляхом подачі заяви. У заяві, яка складається в довільній формі, вкладник – фізична особа, у тому числі, повинен вказати номер і дату укладення договору банківського вкладу, суму вкладу або його частину, а також вказати дату, коли банк зобов’язаний повернути кошти вкладнику. Таку заяву вкладник подає в банк в двох екземплярах не пізніше, ніж за два робочих дня до бажаної дати отримання коштів, вказаної в заяві. Один екземпляр заяви з відміткою банку про отримання повертається вкладникові.

(Матеріал підготовлено за допомогою громадської організації „Міжнародна Ліга захисту прав громадян України” та юридичної фірми „Ілляшев та Партнери”).

 

Читайте также по теме