«Сила і ніжність болю» Павла Тичини

Цього тижня у Київському будинку вчителя відбулася презентація аудіокниги поезій відомого українського поета Павла Тичини «Сила і ніжність болю». Цим проектом Літературно-меморіальний музей-квартира П.Г.Тичини у м.Києві почав заходи святкування 120-річчя від дня народження поета, яке відзначається 23 січня.

Представляючи нове поетично-музичне видання, директор музею Тетяна Сосновська, яка є правнучкою поета, назвала вихід аудіозбірки поезій Павла Тичини справжнім святом для шанувальників творчості відомого українського поета, на долю якого випали нелегкі випробовування свого часу. За її словами, П. Тичина неодноразово відчував гніт цензури, що не давав йому висловити всі свої емоції і вболівання за долю України, які дуже часто поет намагався передавати не лише через поетичне слово, а й через музику або малюнок.

«Не всі знають, що Павло Григорович був неперевершеним диригентом і талановитим музикантом, — відзначила пані Тетяна, — цей талант проявився у нього ще під час навчання у Чернігівській духовній семінарії: він диригував зведеними хорами в Чернігівському народному домі, грав у оркестрі на флейті, кларнеті та гобої. Пізніше сам навчився грати на фортепіано і бандурі, а в його квартирі часто збиралися не лише його друзі поети і письменники, а й композитори». Тому, на її думку, такий проект є не лише даниною пам’яті великого Майстра поетичного слова, а й інших граней надзвичайно яскравого таланту П. Тичини.

До аудіозбірки увійшло 37 поезій тематично розділених на 3 блоки: рання поезія П.Тичини, поезія періоду громадянської війни та патріотичні твори автора, які озвучив народний артист України Олександр Биструшкін під музику сучасника і друга поета — композитора Бориса Лятошинського. «Я дослухався серця, коли формував цей диск. Сподіваюся, що тепер тисячі сердець у всіх куточках нашої країни наповняться силою й ніжністю тичинівського вірша», — зізнався виконавець поезій.

Під час презентації аудіоальбому О. Биструшкін розповів, що робота над збіркою Павла Тичини, здійснена у творчому тандемі зі звукорежисером Олегом Ступкою, стала четвертою звуковою книгою з серії «Твої сини, Україно, — твій біль, твоя слава». Попередні 3 аудіокниги були присвячені творчості Тараса Шевченка, Івана Франка та епістолярній спадщині Василя Стуса.

«Для мене Тичина — незвичайний, — зізнався О.Биструшкін, — він спрямований у майбутнє через сьогодення, як Тарас Шевченко, Іван Франко, Василь Стус… Кожен з них мав своє пекло, крізь яке довелося пройти. Але в цьому пеклі ці безмежно талановиті люди зберегли основне — любов до своєї країни, народу, мови, культури. А ми повинні зберегти світлу пам’ять про них і, насамперед, донести це нашій молоді». За словами митця, музей поставив перед творчим колективом, який працював над створенням аудіозбірки, надскладне завдання: за 40 хвилин звучання показати усю поетичну палітру творчої спадщини Тичини, щоб її можна було прослухати в рамках одного уроку в школі. Бо вона розрахована, насамперед, на шкільну і студентську аудиторію.

Артист вважає, що після прослуховування такого «живого звучання» поетичного слова у супроводі чудової музики українських композиторів-класиків, творчість Тичини сприйматиметься сучасними поколіннями молоді, та й людей старшого віку, зовсім у іншому вимірі. «Мені дуже шкода, що за радянських часів кращі з творів Павла Григоровича були відсунуті на другий план, натомість пропагувався Тичина-співець соціалізму і комунізму. І це була велика інтимна трагедія поета, що йому не дозволили бути почутим своїм народом, для якого він писав».

Передмову до аудіокниги «Сила і ніжність болю Павла Тичини» написав поет, лауреат премії ім. Т. Шевченка Іван Драч. Згадуючи про свого побратима по перу, він відзначив, що Тичина належав до унікальних талантів, яких називають геніями. «Надзвичайно делікатний, інтелігентний, з вразливою душею, Павло Григорович, водночас, дивував нас усіх силою свого духу, бо ті випробування й знущання, що йому довелося пережити – зломили не одного радянського поета…, — сказав І. Драч – і особисто мене дуже тішить, що він знову повернеться до нас у такому новому сучасному втіленні, який допомогли здійснити ті, хто щиро шанує цього генія духу і генія слова».

Ініціатором і організатором проекту виступив Київський літературно-меморіальний музей-квартира Павла Тичини, який здійснив задум за фінансової підтримки Чернігівського земляцтва та колективу Стаханівського вагонобудівельного заводу. За словами Тетяни Сосновської, аудіокнига вийшла надкладом 1000 примірників і планується до розповсюдження в українських школах. Серед інших заходів, які також допомогли здійснити меценати: випуск ювілейного календаря і книги поетів Бобровиччини «Як хочеш буть поетом…», які разом з аудіодиском «Сила та ніжність болю Павла Тичини» можна придбати в музеї.

Найближчим часом в рамках проведення ювілейних заходів з нагоди відзначення 120-річчя від дня народження Павла Тичини на державному рівні, затверджених рішенням Верховної Рада України від 13 січня 2011 року, планується проведення ювілейних вечорів у Національній філармонії та в обласному театрі м. Чернігова. Також, у день народження поета на його малій батьківщині в с. Піски Бобровицького р-ну, де нині є музей у хаті-садибі Тичини і встановлений пам’ятник поетові, пройдуть традиційні тичинівські читання. Очікується й вихід подарункового ювілейного видання книги поезій Павла Тичини «Замість сонетів і октав», здійснений коштом благодійників з числа родичів поета. За словами, Т. Сосновської, ця збірка вперше була надрукована у 1920 році, але незабаром її вилучили з книгарень та бібліотек. Понад 70 років вірші з цієї збірки не друкувалися і вперше вона виходить окремою книгою до цієї круглої дати.

На початку лютого презентація аудіокниги та ювілейної подарункової книги поезій Павла Тичини пройдуть і в Українському культурному центрі в Москві. Наразі, до ювілею поета на замовлення Бобровицької райдержадміністрації Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» випустило п’ять марок із зображенням поета та його садиби-музею в селі Піски. А Національний банк України випустив в обіг срібну ювілейну монету номіналом 5 гривень, присвячену 120-річчю від дня народження українського поета, перекладача, державного і громадського діяча Павла Григоровича Тичини, яка продовжить серію “Видатні особистості України”.

 

 

 

Читайте также по теме