Зустріч під ласкавим кримським сонцем

Кожен візит в Україну російського керівництва викликає шквал коментарів та запитань — як позитвних так і негативних… Найбільше хвиля оцінок і прогнозів посилюється, коли приїжджає тамтешній прем`єр Володимир Путін. 24 липня, без особливого інформаційного супроводу голова уряду Росії і Президент України Віктор Янукович вкотре зустрілись в Криму. Мета зустрічі була сформульована ще за радянським звичаєм — обговорити питання, що становлять взаємний інтерес. За наслідками зустрічі з’явилося лише два повідомлення: про те, що російський прем’єр поговорив із українським Президентом про обсяги закупівлі Росією українських труб, а також взяв участь у байк-шоу. А от, переважна більшість фахівців вважає, що ця зустріч свідчить про посилення впливу Росії на Україну. На думку інших, розмова Путіна з Януковичем мала технічний характер і стосувалася лише реалізації попередніх угод. А дехто навіть припускає, що йшлося про передачу Криму Росії....

На кримській зустрічі не було жожних нових домовленостей, переконаний український дипломат, колишній посол України у Великобританії Володимир Василенко. На його думку, це був своєрідний інспекційний візит голови уряду Росії, щоб контролювати процеси і тримати руку на пульсі подій в Україні. Посол нагадав, що українська влада послідовно виконує свої обіцянки, які вона дала Росії, зокрема щодо позаблокового статусу і засад зовнішньої політики. Водночас дипломат вважає, що навряд чи під час кримської зустрічі було досягнуто якісь важливі домовленостей, приховані від громадськості. "З одного боку, чому б не відпочити в Криму, а з іншого — ще раз відчути, так би мовити, партнера і переконатися, що він під контролем", — зазначив він.

Російська правозахисниця Валерія Новодворська, в оцінці візиту висловила доволі радикальну думку. Вона стверджує, що російська влада на таких зустрічах готує ґрунт для того, щоб забрати в України Крим. Натомість директор Центру політичного маркетингу Василь Стоякін назвав таке припущення безпідставним. "Я абсолютно не впевнений, що Росія зацікавлена приєднати до себе Крим, – зазначив він. – Її вплив у Криму і зараз досить вагомий. Реальних ознак загрози не бачу. Про неї можна було говорити за часів Ющенка, коли ситуація могла загостритися аж до воєнного конфлікту зі зрозумілим для України результатом". Василь Стоякін упевнений, що головною метою приїзду Володимира Путіна була економічна співпраця. 

Експерт із українсько-російських відносин Володимир Нагірний вважає, що лейтмотивом зустрічі було політичне зближення України та Росії, але у сфері економіки російські очікування найближчим часом не реалізуються. "Росія намагається максимально прив’язати до себе державу Україна, щоб мати коло впливу на пострадянському просторі. Головним трофеєм тут є Україна, на відміну від Білорусі, яка сьогодні більше захищає власні позиції. Українська ж влада готова до радикального зближення у всіх сферах, крім економічної, бо бізнес, який стоїть за нею, має інтереси часто дуже відмінні від російських", – пояснює Володимир Нагірний.

Мета приїзду Володимира Путіна – поєднати корисне із приємним, переконаний політолог Віталій Кулик. Корисне, на його думку – це комплекс питань, пов’язаних з економічною співпрацею України і Росії, а також політичні питання діалогу. "Готується великий саміт Україна-Росія на осінь. Наскільки відомо, на нього виноситься близько двадцяти важливих питань. Але основні питання, які потребують підготовки – визначення алгоритму співпраці, можливих об’єднань компаній, спосіб кооперації. Навколо цих алгоритмів до цього часу немає чіткої єдності позиції Росії і України. Володимир Путін вже підкреслив, що протиріччя між ним і керівництвом України носять "побутово-сімейний" характер, хоча, з іншого боку, є інформація з уряду про те, що переговори проходили достатньо складно." — сказав він. Віталій Кулик запевнив, що сьогодні можна говорити про те, що певний "медовий місяць" у відносинах Росії і України завершується і переходить в етап достатньо складних переговорів, які потребують постійної динаміки. Для того, щоб створити необхідний клімат довіри і відбувся візит Володимира Путіна в Україну.

Думки, що зустріч російського прем’єра і українського Президента мала взаємний прагматичний інтерес, дотримується і політолог Тарас Березовець." Інтерес українського глави держави полягає в тому, що за три місяці відбуватимуться місцеві вибори. Відповідно, після достатньо незрозумілої політики і кількох програшів на американському і європейському напрямках, Янукович потребує зовнішньополітичних перемог – перемог, які він сподівається конвертувати у голоси виборців 31 жовтня. Відповідно, виборці люблять не лише декларації на рівні Президента України і російського керівництва – вони так само люблять, коли йдеться про реалізацію спільних проектів, створення нових робочих місць," — сказав він.

В цьому випадку російський прем’єр дав кілька вдалих пасів українському Президентові, хоча зрозуміло, що всі – на свій цілком зрозумілий інтерес, який, насамперед, стосується реалізації російських зовнішньоекономічних перспектив не лише в Криму, але й на півдні України. Як відомо, нещодавно Росія задекларувала наміри стосовно придбання п’яти найбільших суднобудівних підприємств в Україні. Хоча це, звичайно, не єдині сфери, про які йдеться. Йдеться так само про авіабудівну галузь, про трубну і про реалізацію подальших планів стосовно розгортання Чорноморського флоту у Севастополі і інших баз на території України. 

Інший аспект – це те, що в Україні одночасно з’явилося три російські чинники: йдеться, крім російського прем’єра Володимира Путіна, про мера Москви Юрія Лужкова і Патріарха Кирила. Всі вони перебували, нібито, з різними візитами. Безперечно, ці приїзди достатньо різні за своїми підсумками, але головна мета перебування Володимира Путіна полягає в тому, що він мав як внутрішньоукраїнське, так і внутрішньоросійське забарвлення”. "Оцінюючи візит Путіна в Крим, можна сказати, що фактично візит не був робочим – він, за великим рахунком, не приніс жодних результатів”,- вважає політичний експерт Володимир Горбач. Тим часом, більшість оглядачів погоджується з тим, що найближчим часом українсько-російські відносини залишатимуться без істотних змін…

 

Читайте также по теме