Куди повіє «Містраль»

Впродовж останнього місяця Росія та Франція активізували переговори про продаж французького вертольотоносця «Містраль». Прибалтійські країни та Грузія вже розкритикували цю угоду, адже з новим кораблем російський «примус до миру» стане більш дієвим nа переконливим.

Привід для побоювань справді існує. «Містраль» може перевозити до 900 людей, 40 танків, 15 важких чи 35 легких вертольотів, а також десантні баржі та катери. При швидкості в 35 км за годину його дальність плавання становить 32 тисячі кілометрів. Окрім того, «Містраль» використовує втричі менше пального, ніж російські десантні кораблі. Оцінюючи на параметри вертольотоносця, російський адмірал Володимир Висоцький наголосив, що в серпні 2008 року з таким кораблем десантну операцію в Грузії можна було б завершити за 40 хвилин, а не за 26 годин.

Якщо угоду буде підписано, це стане значною подією для обох учасників. Зважаючи на те, що Росія хоче не лише купити один корабель, а й отримати ліцензію на будівництво ще чотирьох, це обійдеться їй приблизно в 1,2 млрд євро. Окрім того, це буде перша купівля Росією західних кораблів з часів Першої світової війни. Для неї «Містраль» — істотний елемент модернізації, адже російський флот майже повністю складається з кораблів 70-80-х років. Окрім того, такий крок вкладається в державну програму озброєнь на 2011-2020 роки, за якою Росія повинна збільшити кількість сучасної бойової техніки до 70%.

На відміну від інших сусідніх держав, Україна досі не представила офіційну позицію щодо французько-російської угоди. За словами директора Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України Григорія Перепелиці, на становище України ця угода навряд вплине, адже, найімовірніше, «Містраль» базуватиметься в балтійському регіоні. «Для Росії важливим є Балтійське море, Тихий океан, Курильські острови. Якщо ж говорити про десантні напрямки в Чорноморському регіоні, то це мис Опук поблизу Керчі, де росіяни вже проводили десантні навчання, та сама Керч. Інші – це, можливо, Румунія і Болгарія, — зазначив він. — Та у зв’язку з тим, що російська морська піхота і так базується в Севастополі, захопити Крим можна і без висадки десанту». На думки Григорія Перепелиці, співпраця з Францією носить ще й політичне підгрунтя, адже Росія отримає в її особі «адвоката інтересів Росії у відносинах з НАТО».

У той же час, експерт Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець зазначив: якщо «Містраль» буде куплений, то його розміщення на базі Чорноморського флоту Росії можливе лише за згоди української сторони. Тому Україна може не допустити цей корабель в акваторію Чорного моря. Окрім того, на думку Сергія Згурця, в Росії досі точаться внутрішні дебати, чи справді потрібно купувати цей корабель. Для проведення масштабних операцій «Містраль» потребує кілька менших кораблів супроводу, яких Росія наразі не має. У результаті французький вертольотоносець може обійтись їй дорожче, ніж реалізація власних програм із модернізації флоту. За словами Сергія Згурця, Росії набагато вигідніше вкладати кошти у власні розробки, щоб гроші не йшли в іншу державу. За даними експерта, Росія вже працює в цьому напрямку, розробляючи програму будівництва авіаносців на військовому підприємстві в Северодвінську.

Українські військові занепокоєнь щодо «Містраля» не висловлюють. Віце-адмірал Володимир Безкоровайний зазначив, що немає сенсу коментувати подію, яка ще не відбулась. Перший головнокомандувач Військово-морських сил України Борис Кожин також не бачить підстав для паніки. «Нехай продають, ми тут ні до чого», — заявив він. Утім, коли буде підписано контракт про продаж «Містраля», наразі невідомо. У середу, 24 лютого державний секретар Франції з європейських справ П’єр Лелуш зазначив, що чітких домовленостей наразі немає, а є лише «розмови на політичному рівні». Тим часом учасники переговорів від ідеї продажу не відмовляються, а Франція лише заспокоює інші держави: мовляв, Росія отримає вертольотоносець без зброї, а тому загрози немає.

 

Читайте также по теме