Мария Мамаева
12:37 05/04/2010

Хто збереже мільйони?

Проблема відтворення населення дуже болюча для нашої країни. За статистикою, зараз в державі нараховується більше мільйона бездітних пар. Всередині такої катастрофічної ситуації, безперечно, лежить економічний фактор і фінансова неспроможність подружжя мати дітей. Однак, відносно високою залишається і та частка пар, які хочуть, але не можуть стати батьками через проблему безпліддя. І що цікаво: за даними медиків, по допомогу до лікарів звертається не більше 10% таких пар.

Державна підтримка

Сучасні медичні технології постійно розвиваються, добре лікується безпліддя і в Україні. Чому ж тоді більшість пар, перед якими постає ця проблема, відмовляються навіть від спроб лікуватися? Логічно припустити, що людей відлякує висока вартість такого лікування. За словами завідувача відділу клініки "Ісіда" Віктора Зінченка, лікування безпліддя в приватних українських клініках коштує від 3 до 40 тис. доларів. Звісно, для більшості наших співгромадян таке лікування недоступне.

Здавалося б, держава має зробити все, аби підтримати тих нечисленних людей, які ще мають хоча б бажання народжувати. Тому, як альтернатива приватним, в Україні існує 4 державні медичні установи в Києві, Харкові, Донецьку та Івано-Франківську. Але й тут, на жаль, мова не йде про безплатне лікування, тому що пацієнтам доводиться витрачати власні кошти на дорогі медичні препарати, аналізи, процедури.

Існує в Україні й державна програма з підтримки допоміжних репродуктивних технологій. За словами завідувача кафедри Акушерства, гінекології та репродуктології НМАПО ім. П.Шупика, головного гінеколога МОЗ України В’ячеслава Камінського, державою фінансується проведення 550 допоміжних репродуктивних циклів, тобто лише 550 пар можуть спробувати стати батьками за допомогою методу штучного запліднення. Крім того, діє муніципальна програма в місті Києві на 150 циклів. Та з огляду, що ефективність методу екстракорпорального запліднення невисока, навіть для 550 пар знадобиться значно більше спроб. На переконання науковця, необхідно фінансувати принаймні 10 тис. репродуктивних циклів.  Для порівняння: наприклад, в Ізраїлі держава підтримує пару, яка має проблеми із заплідненням, допоки в неї не з’явиться двоє дітей.

Якщо вилікуватися так складно, то залишається… не хворіти?

Тож, нашим співвітчизникам залишається дбати про своє здоров’я самостійно і пам’ятати, що краще лікування — це профілактика. За даними медиків, 70% причин безпліддя криється у захворюваннях, що передаються статевим шляхом, перенесених іще в підлітковому віці. Причому, стосується це і чоловіків. За словами завідувача відділу Інституту урології АМН України Ігоря Горпинченка, проблема чоловічого безпліддя випливає з того, що здоров’ям майбутнього батька недостатньо опікуються. При великій кількості жіночих консультацій, андрологія (наука, що вивчає статеву систему чоловіків) не визнається як окрема наука. Тому медик наголошує на необхідності відстежувати здоров’я не тільки молодих мам, а й майбутніх батьків, починаючи із дитячого віку.

Та й ненастання вагітності ще не означає безпліддя — у даному разі медики говорять про труднощі із заплідненням. Але радять не зволікати і в разі ненастання вагітності при регулярному статевому житті без контрацепції протягом року звертатися до лікаря. Та перш за все, пам’ятати про здоровий спосіб життя: відмовитися від шкідливих звичок і займатися спортом.

 

Читайте также по теме