Осінній депресії — жодного шансу !

Золота осінь — пора чарівна, красива і жадана! Особливо, коли вона приходить на зміну спекотному й виснажливому літу. Проте, виявляється, не всі однаково радіють осінній порі : хтось чекає її з натхненням, сподіваючись на нові зустрічі, плани і проекти, а дехто — з побоюванням, згадуючи про небезпечний час сезонних депресій.

Наші предки називали цей стан по-різному — сплін, хандра, меланхолія… Але ознаки його протягом століть не змінилися: погіршення настрою, порушення сну, відсутність апетиту, втрата інтересуі до життя, апатія до оточуючого середовища, швидка втомлюваність… /> Наукове пояснення терміну депресія — стан, що характеризується пригніченим чи сумним настроєм і зниженням психічної активності. Небезпека депресії у тому, що вона може набирати найнесподіваніших форм і видів. І поміж усіх існуючих різновидів депресії – саме сезонна осіння депресія є найбільш поширеною в суспільстві. Це щорічне осіннє невдоволення собою і навколишньою дійсністю може бути різним – від погіршення настрою і легкого почуття стурбованості (що не завжди навіть можна зафіксувати) до повної безпросвітності й неможливості хоч щось зробити.

Втім, різка зміна настрою і безпричинна хандра — це не завжди депресія, тим паче — осіння. Частіше загальна пригніченість не має нічого спільного з депресією й залежить не від пори року, а від банальної нестачі світла. Вже доведено, що скорочення світлового дня викликає зниження в організмі вмісту серотоніну, так званого “гормону щастя”, який і провокує негативну оцінку оточуючого світу, а у деяких людей, особливо чутливих до природних біоритмів – може призвести до справжньої хвороби. Але це зовсім не означає, що всі поголовно мають впасти в цей стан: усе залежить від психологічних особливостей людини. Перепади настрою може відчувати кожна особистість, проте депресією вважається той стан, коли поганий настрій спостерігається щонайменше два тижні.

Соціологи відзначають, що більш схильні до депресивних станів люди, чия робота пов’язана зі спілкуванням чи обслуговуванням, люди творчих професій і ті, хто займається розумовою діяльністю. А також підлітки, жінки (вони емоційніші за чоловіків) і люди похилого віку. Зокрема, пенсіонери, серед яких багато самотніх людей — складають найбільший відсоток і відносяться до так званої групи депресивного ризику. Проте, депресія може спостерігатися в будь-якому віці – як у дорослих, так і у дітей. Так само, від цієї хвороби можуть страждати люди різних статків – як багаті, так і бідні, адже гроші не можуть забезпечити внутрішнього задоволення, яке саме по собі робить життя радісним і цінним.

За даними ВООЗ, від осінньої депресії страждає кожен п’ятий житель планети. І надалі цей відсоток збільшуватиметься, адже головними причинами зростання захворюваності є забруднена екологія, соціально-економічні потрясіння, політичні процеси, урбанізація, стресогенні події, міграції… Деякі спеціалісти навіть прогнозують, що років через 20 депресія посяде перше місце серед усіх хвороб. Але, водночас, аби не пригнічувати психологічний стан потенційних клієнтів, психологи запевняють, що уникнути депресії цілком можливо, якщо наперед підготуватися і створити певний план протидії цій небезпечній хворобі.

Зокрема, на цьому наполягає психолог Олексій Шнеєр. За його словами, якщо людина починає помічати у себе певні ознаки депресивного стану (наведені вище) – потрібно скласти план антидепресивних дій. Психолог радить навіть занотувати їх на папері, але перед тим — необхідно спробувати проаналізувати свій емоційний стан самому, або звернутися за порадою по спеціаліста.
 „Існує кілька способів „висмикнути” себе зі стану депресивності, — говорить О. Шнеєр, — Перший — симптоматичний, коли людина змінює сам симптом депресії, навіть не замислюючись про його причини. В цьому випадку найпростіше – зробити вольове зусилля, завантажити весь свій вільний час і розпланувати свої дії, але такий спосіб не кожному під силу”, — зазначає психолог. — „Другий спосіб — спробувати розібратися в причинах такого стану, які дуже часто криються в минулому досвіді. Це більш складна, копітка і методична робота, але вона дозволить не просто позбавитися депресивного стану, а й уникнути його в подальшому.”

Причини осінньої депресії вчені та медики аналізують дуже давно. Було відзначено, що осінь — це найнестабільніший період, коли людина повинна напружувати свої сили, аби пристосуватися до нових природних умов, що постійно змінюються. Але крім нестачі світла й сонця, восени до цього додається ще й менш рухливий спосіб життя і більше навантаження на організм. Ще однією причиною осінньої депресії є сезонне загострення хронічних хвороб. Лікарі відзначають, що осінь – це благодатна пора для різних вірусів, які провокують загострення хронічних захворювань дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту, тощо. Нерідко про себе нагадують напади астми, стенокардії, ішемічної хвороби серця, гіпертонічні кризи, інсульти, інфаркти, гострі напади глаукоми – саме ці хвороби найчастіше нагадують про себе восени. Спеціалісти пов’язують це з перебудовою біоритмів і їх збоями. Окрім того, у людини восени починають слабнути захисні сили організму: чим ближче до зими — тим відчутніше нестача вітамінів, адже наперед запастися вітамінами організм не може, навіть якщо влітку їх споживали достатньо.

Якщо ви визначилися із причиною виникнення депресії – не поспішайте одразу бігти до аптеки за пігулками та іншими медикаментозними засобами. Навіть лікарі зазначають, що чудовими антидепресантами можуть бути прості і звичні для кожного з нас речі. Насамперед, це — здоровий сон і раціональний розпорядок робочого часу. Без цього жодні пігулки і заспокійливі засоби не допоможуть. Крім режиму, необхідно дотримуватись збалансованого харчування, в жодному випадку не випробовувати дієти і не захоплюватися алкоголем. Важливо мати хороше самопочуття, а щоб бути здоровим, необхідно багато рухатись — через фізичні навантаження тіло звільняється від негативної енергії. Корисно побільше гуляти на свіжому повітрі, виїжджати на природу, за місто. В свою чергу, психологи також радять застосовувати різні види не медикаментозної терапії: аромо, музичну або кольорову, побільше спілкуватися с друзями, відвідувати різні заходи, які емоційно підживлюватимуть психологічний стан, уникати стресових ситуацій, тощо… Зрештою, організм сам підкаже які „ліки” йому потрібні. Головне — завжди налаштовуватися на позитив і не зациклюватися на своєму стані – тоді будь-яка осіння депресія не матиме жодного шансу вас подолати.

 

Читайте также по теме